Pane Ransdorfe, vykopal jste válečnou sekeru, vzkázal monsignor. A začal se ptát...

02.02.2014 16:10 | Zprávy

Generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Mons. Tomáš Holub pro ParlamentníListy.cz reagoval na text komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, který v článku „Preláti proti lidu“ obvinil církev, že je součástí majetkového převratu. Ransdorf podle Holubových slov ve svém článku vůbec nevysvětlil to, co sliboval.

Pane Ransdorfe, vykopal jste válečnou sekeru, vzkázal monsignor. A začal se ptát...
Foto: Archiv TH
Popisek: Mons. Tomáš Holub

Generální sekretář ČBK pak europoslanci položil 20 otázek, v nichž vyjadřuje nejasnosti a nepodložená tvrzení vůči katolické církvi.

Europoslanec Miloslav Ransdorf v článku publikovaném v ParlamentníchListech.cz zpochybnil, že církve kdy majetky vlastnily. Měly je prý pouze ve správě, a tudíž je nemohly svobodně pronajímat ani prodávat. V textu se Ransdorf podle svých slov pokusil shrnout historii tzv. církevního majetku a to, jak s ním v průběhu časů nakládali panovníci a stát.

„Místo toho, aby vláda předložila promyšlenou koncepci, jak napomoci uspokojování náboženských potřeb našich občanů, jsme bezmocnými svědky toho, jak se církev stává součástí rozsáhlého vlastnického převratu, který u nás stále ještě probíhá. Věřící zatím viditelně nezískali nic a velká část římských katolíků je proti takzvaným restitucím, za nimiž se rýsuje obrovská šance pro spekulanty. S překvapením jsem zjistil, že hlavní ekonom arcidiecéze Karel Štícha funguje v realitních firmách, které se mají celým procesem zabývat,“ píše Miloslav Ransdorf.

  • Článek europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa můžete číst ZDE

Komunista konstatoval, že v případě tzv. církevních restitucí nejde o restituce. „K majetku přichází někdo, kdo ho nikdy v pravém slova smyslu nevlastnil.  Církve jsou v moderní době pokládány za objekt podřízený právu, které ustanovuje stát. Předložený problém měl a má ale také historické souvislosti - církev statky nevlastnila, ale mohla je užívat,“ míní.

„Po roce 1990 sehrála římskokatolická církev významnou roli v tom, že vytvořením ekonomické základny pro politický klerikalismus posílila konzervativní proudy v ČR a upevnila vlastnický převrat v naší zemi. Ve svém důsledku se tato kalkulace obrací nejen proti zájmům občanů ČR, ale i proti jejich mnohokrát vyjadřovanému přesvědčení. Toto zjevné překročení mandátu by nebylo možné, pokud by existovala reálná trestní odpovědnost politiků v České republice,“ je přesvědčen poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…