Premiér Petr Nečas (ODS) si sám komplikuje již tak dost složitou situaci. Díky tomu, že poslanec David Rath ještě stále dlí za branami litoměřické vazební věznice, stačí teoreticky k udržení důvěry vládě rovná stovka hlasů, čili prostá většina poslanců. Jestliže však premiér spojí hlasování o důvěře vládě se zákonem o DPH v okamžiku, kdy bude zároveň nezbytné přehlasovat případné senátní veto, bude podle ústavy potřebovat 101 hlasů. K přehlasování horní komory parlamentu je totiž třeba absolutní většina. Na tuto skutečnost upozorňuje server iDnes.cz.
V Česku procedura nikdy nebyla dotažena do konce
„Na tom, zda jde vůbec spojit pokus o přehlasování Senátu s hlasováním o důvěře, se neshodli ani právníci oslovení iDNES.cz. Podle ústavního experta Jana Kysely na něco takového ústava není koncipovaná. Podle profesora Václava Pavlíčka by to šlo, ale vládě by hrozilo uváznutí "na půli cesty", tedy že sto hlasy proti 99 naplní ústavní podmínku pro získání důvěry, ale nepřehlasuje Senát," píše server.
Stojí za pozornost, že v českých moderních politických dějinách byl s hlasováním o důvěře vládě spojen pouze jediný zákon v době úřednické vlády Josefa Tošovského a ani tehdy nebyla celá procedura dotažena do konce, neboť vláda sama zákon stáhla.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp