Ministerstvo práce a sociálních věcí neztratilo svůj bezbřehý optimismus ve věci penzijní refotmy ani po odchodu svého šéfa Jaromíra Drábka. Na svých webových stránkách má vyvěšenou kalkulačku k důchodové reformě, která má ukázat výhodnost při zapojení do druhého pilíře. Podobně působí i nedávno vypracovaná zpráva MPSV, podle níž se zapojení do druhého pilíře vyplatí 60 procentům mužů a 50 procentům žen.
Ke zcela opačnému závěru směřují výpočty, které ve svém sobotním vydání uveřejnil deník Právo. Podle nich se druhý pilíř nevyplatí ani vysokopříjmovým skupinám obyvatel. To potvrdil vedoucí katedry veřejné ekonomiky Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek, který navíc opakovaně poukazuje i na vysoké náklady penzijních společností, které pohltí velkou část výnosů. K podobným výsledkům došla při výpočtu zveřejněném v dnešním vydání MF Dnes. Podle toho se druhý pilíř stane výhodným teprve pro ty, kdo se dožijí více než 97 let.
Záleží na nastavení výnosnosti penzijního fondu
„Výsledky jsou závislé na tom, jakou si tam ten, kdo to počítá, nastaví výnosnost penzijního fondu. Všechno to jsou pocity založené na subjektivním odhadu, kolik mohou fondy v budoucnu vynášet. Ministerstvo práce bude mít vždy tendenci ukazovat čísla, která budou reálná, nebo nadhodnocená, kritici zase budou mít tendenci ukazovat čísla, která jsou reálná, nebo podhodnocená,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz důvody odlišných výsledků Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník