Peake pokárala občana za korupci. A tento ohlas by raději neměla číst

24.09.2012 9:01 | Zprávy

Karolína Peake nemá právo kázat o morálce, zlobí se první místopředseda Strany soukromníků České republiky Rudolf Baránek na místopředsedkyni vlády. Vadí mu, že když se živnostník v televizním pořadu Máte slovo přiznal, že jednou zaplatil k zakázce desetiprocentní částku navíc, Peake ho pokárala. Podnikatelé říkají, že dobře zajištěné političce Peake se to hezky mluví. Když odmítnou dát úplatek, zakázku nedostanou a jejich zaměstnanci se ocitnou na dlažbě.

Peake pokárala občana za korupci. A tento ohlas by raději neměla číst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Čím je desetiprocentní částka navíc k zakázce? Provizí, jak je často úředníky a jejich poskoky nazývána, nebo jde o jasný úplatek, který je českou legislativou posuzován jako trestný čin? Je rozdíl mezi provizí a úplatkem, upozorňuje Rudolf Baránek. „Provize je součástí obchodního světa. Když mi někdo zařídí zakázku, na které vydělám, má nárok na provizi. Ale to se týká dvou soukromých subjektů. Ale když chce po mně peníze za zajištění zakázky státní, krajský nebo obecní úředník, není to provize, ale úplatek,“ objasňuje zásadní rozdíl v pojmech. A upozorňuje, že podle zákona má podnikatel povinnost žádost o úplatek oznámit. „Korupce je trestný čin, nejen pro toho, kdo bere, ale i pro toho, kdo dává,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz představitel stavovské strany.

Úředníky žádají přes nastrčené figury o úplatky běžně

Setkávají se s takovou žádostí živnostníci často? „Naši členové naznačují, stává se poměrně běžně, že dost úředníků úplatky vyžaduje,“ potvrzuje Rudolf Baránek. Ale dokazuje se to prý velmi těžko, protože si o peníze neřeknou zájemci o zakázku sami. „Na to mají své lidi, kamarády, kteří to domlouvají, aby o tom úředníci nemuseli jednat přímo. A ti tomu říkají provize,“ vysvětluje, jak korupce probíhá v praxi. I kdyby někdo udal prostředníka, kterého za sebe nastrčil úředník, k pravému žadateli o úplatek se nedostane, pokud ho nastrčená figura dobrovolně „nepráskne“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…