Podporují je Halík, Keller i Šiklová. Neradi bychom byli zlí, varují studenti

27.02.2012 12:44 | Zprávy

Týden neklidu studentů a akademiků začal nedělní debatou o vysokoškolské a kulturní politice v pražském divadle Komedie. Během avízované série protestů tak dají v řadě českých měst studenti i akademici najevo svůj nesouhlas s reformou vysokých škol. Akci podpořil například sociolog Jan Keller, Jiřina Šiklová, Ilona Švihlíková, ale třeba i Václav Malý.

Podporují je Halík, Keller i Šiklová. Neradi bychom byli zlí, varují studenti
Foto: Martin Kovář
Popisek: Protestní pochod proti smlouvě ACTA Prahou

Jak už bylo oznámeno, studenti a akademici chystají v této souvislosti bohatý program - protestní průvody, přednášky, promítání a happeningy.  Do protestního týdne se zapojí osmnáct veřejných a státních škol. Akce vyvrcholí středečním pochodem k Úřadu vlády, kam by měly dorazit tisíce studentů z celé republiky.

„Nálada je stále radikálnější, ty problémy jsou totiž navršené za celou řadu let zpět. Není to tedy jen důsledek rozhodování současného ministra školství Josefa Dobeše. Svůj podíl na nich mají i předchozí ministři napříč politickým spektrem. I proto trváme na tom, že Týden neklidu bude ryze pod taktovkou studentů, akademiků a občanů – nikoli politiků. Ty zapojovat do protestních akcí nehodláme,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Jan Gruber, student Filozofické fakulty UK v Praze a zástupce iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Jak ještě Gruber dále dodal, akce podporuje většina studentů, byť připustil, že by se jistě několik na každé škole našlo, kteří budou považovat plánovanou reformu za správnou.

„Ano, spolu s nárůstem nejen mediálního zájmu o připravované reformy terciárního vzdělávání narůstá i počet těch, kteří mají tendence odpůrce pranýřovat. V základu kritického ohlasu, kterého se současným protestům akademické obce dostává, stojí ale dvě věci – tržní logika jako jediná možná, a komerčně konstruovaný obraz studenta. Tato východiska pak slouží k rozkrytí údajné nesmyslnosti či přímo nelegitimity tažení proti reformám,“  upozorňuje na stránkách iniciativy Za svobodné vysoké školy studentka sociologie Kateřina Kňapová.

Neoliberální logika je pro terciální školství zhoubná

Kritizuje také neoliberální logiku, která je jasně zřetelná v argumentech na podporu ideových východisek současných reforem vysokého školství.  Na mysli tím má slova o manažerském řízení jako nejlepší možné formě vedení vzdělávacích insititucí, školy, potřebující konkurenční prostředí pro zvýšení kvality, vysokoškolské vzdělání jako čistě osobní investici.

„A kdo by snad chtěl studovat zadarmo, není ničím jiným, než obyčejným parazitem… S uvedením tržních principů do oblasti vysokoškolského vzdělávání se pochopitelně dostáváme ke vztahu této sféry se sférou soukromého podnikání. V očích těchto zástupců nemohou vysoké školy být ničím víc a právě jen než továrnou na budoucí zaměstnance, kteří budou připravováni přímo na míru tomu či onomu segmentu trhu. Pro splnění tohoto cíle je samozřejmě nezbytné radikálním způsobem omezit výchovu ke kritickému myšlení – po součástkách do auta přece také nechceme, aby přemýšlely,“ varuje dále Kňapová ve svém komentáři, který byl také publikován v Deníku Referendum.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…