Situace Nečasovy vlády není podle Doležala nijak růžová. K její destrukci úplně stačí, když rebelové za pomoci opozice prosadí takové změny „konsolidačního balíčku“, že ho „zprasí“. "V závěrečném hlasování, které bude zároveň hlasováním o důvěře vládě, by se pak vládní koalice mohla snadno octnout v situaci, kdy zabránit znehodnocení balíčku by zároveň znamenalo potopit vlastní vládu. Takové riziko otevírá cestu různých kompromisů, širokou v tomto případě až přespříliš," píše Doležal.
Zmiňuje i spekulovanou možnost, že by TOP 09 nevstoupila do vlády, ale podporovala jí z „konstruktivní opozice“. „To je model opoziční smlouvy, obhajitelnější, než ta z roku 1998, protože ODS má blíž k TOP 09, než k ČSSD,“ píše Doležal. Byla by to však politika v nejlepších tradicích lidovecké obojakosti.
Především by to však bylo neuvěřitelné prodlužování vládní agonie, která likviduje i důvěru k politice a demokracii obecně. „Polistopadová demokracie je v dosud nejhlubší krizi a svodů je až moc,“ myslí si Doležal. „Hrozí snížení úrovně občanských svobod i změny v orientaci české zahraniční politiky,“ obává se.
Proto by podle Doležala vládní politici měli mít na paměti, že mohou nastat situace, kdy neexistuje žádné pragmaticky výhodné řešení. Nemůže se však stát, aby neexistovalo řešení slušné.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav