Politologové vzdychají nad rozhodnutím o trafikantech: Zase se dělíme na pány a kmány

18.07.2013 16:45 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Letošní léto je, co se týká pohledu politiky, velmi hektické, plné zvratů a překvapení. Jaký vzkaz však z toho má vyčíst široká veřejnost? Je výsledek hlasování o nerozpuštění Poslanecké sněmovny dobrou nebo naopak špatnou zprávou? A jak se dívat na verdikt Nejvyššího soudu ohledně exposlanců - trafikantů? ParlamentníListy.cz hledaly odpověď hned u tří politologů.

Politologové vzdychají nad rozhodnutím o trafikantech: Zase se dělíme na pány a kmány
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Profesorka Dvořáková: Politické zásahy do justice jsou neuvěřitelné

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se výsledek hlasování o (ne)rozpuštění Poslanecké sněmovny skutečně dal čekat a bylo by velkým překvapením, kdyby byl jiný. „Převládly zájmy stran, které potřebují v té sněmovně zůstat. Ale i když se z těch stran ozývaly různé hlasy a kritika prezidenta ohledně nové vlády, neudělaly to jediné, co bylo možné: Neomezily prezidentské pravomoci,“ konstatovala Dvořáková.

Poněkud více se však pozastavila nad rozhodnutím Nejvyššího soudu ohledně „trafikantů z ODS“. Zdůraznila ale, že rozhodnutí soudu platí, i když se nám to může líbit nebo nemusí.

„Zaplať pánbůh, že ta vláda Petra Nečase už není u moci, protože to, jak se ihned objevily výroky o tom, že státní zástupce Ištvan pochybil, by asi sebou přineslo celou řadu věcí, nad kterými bychom jen kroutili hlavami. Je proto třeba zdůraznit, že Ištvan nepochybil, ovšem pokud to někdo bude dál opakovat, společnost to bude vnímat negativně a prohloubí se ještě více ta důvěra v systém, který tu je nastolen. Pokud by se totiž připustilo, že vše, co se stane na půdě Poslanecké sněmovny, je chráněno imunitou, mohli by to lidé chápat jako vzkaz, že stačí vzít milion, jít za poslancem, něco po něm chtít a prosazovat a vše je v pořádku. To tuší zřejmě i laici, že tak není. V každém případě platí, že ty politické zásahy do vyšetřování kauzy kolem Jany Nagyové a spol., jsou neuvěřitelné,“ uvedla dál politoložka pro ParlamentníListy.cz.

Jan Kubáček: Velmi nebezpečný projev – opět se dělíme na pány a kmány?

Ani podle dalšího politologa Jana Kubáčka nebyl výsledek hlasování poslanců o rozpuštění sněmovny překvapivý. „Možná stojí za zmínku neúčast při hlasování poslance Národních socialistů Petra Bendy. To překvapivé je a může to naznačovat, že se Benda snaží být možná samostatným autonomním poslancem. Bude určitě zajímavé ho dál pozorovat,“ předeslal Kubáček.

Podle něj to, že Poslanecká sněmovna zůstala, dává příležitost dynamice kabinetu Jiřího Rusnoka. „Ten způsob prezentace formou dynamiky by mohl přinést podporu i celkově politické obci,“ myslí si politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…