Pracují, a přesto nemají nic. Takových Čechů výrazně přibývá

30.05.2013 7:41 | Zprávy

Čím dál více lidí má sociální problémy, i když denně chodí do zaměstnání, a tam tvrdě pracují. Přesto se jejich příjmy příliš neliší od těch, kteří žádnou práci nemají a žijí ze sociálních dávek- nemluvě o jedincích, kteří si vedle státní podpory ještě přivydělávají načerno. Fenomén working poor, neboli pracujících chudých, začíná být i podle statistiků v Česku čím dál aktuálnější.

Pracují, a přesto nemají nic. Takových Čechů výrazně přibývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Jak píší Lidové noviny, existují celé skupiny lidí, kteří nejsou nezaměstnaní, ale přesto se pohybují na sociálním dně. V západoevropských zemích se o tomto problému diskutuje již delší dobu, v ČR doposud převažoval názor, že v tak rovnostářské společnosti, jako je česká, nic takového nehrozí.

Nyní však statistiky ukazují, že tomu tak není. Dle posledního šetření Eurostatu nedosahuje ani dvou třetin středního průměrného platu (tzv. medianu) více než 18 procent pracujících. To je ještě o procento více, než je evropský průměr. Na rozdíl od jiných zemí navíc jejich nárůst pokračuje.

Odborníci před dalším rozšiřováním tohoto jevu varují. Pokud totiž mzda za práci nestačí k pokrytí základních životních nákladů, vede to k frustraci a ztrátě pracovní motivace. Nemluvě o tom, když takový člověk sleduje souseda, který oficiálně nepracuje, ale pomoc od státu a pochybné přivýdělky mu zajišťují lepší standard, než má on.

„V zájmu společnosti by mělo být, aby rozdíl v příjmu pracujícího člověka byl v porovnání s příjmem nezaměstnaného co nejvyšší. Práce totiž vytváří důležité sociální návyky a začleňuje do společnosti,“ říká sociolog Jiří Večerník.

Je však otázkou, jak situaci řešit. Někteří odborníci tvrdí, že by měla být zvýšena minimální mzda, která patří v EU k nejnižším. Jiní ekonomové, a rovněž ministr financí Miroslav Kalousek, naopak tvrdí, že toto zvýšení by vedlo k propouštění a růstu počtu nezaměstnaných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…