Kdyby se nyní konaly parlamentní volby, tak by levice válcovala pravici. Na prvních dvou místech by se umístila ČSSD s KSČM. Zatímco socialisté by v Poslanecké sněmovně obsadili 66 mandátů při zisku 27,2 % hlasů, komunisté by pak měli 42 mandátů při zisku 17,3 % hlasů.
Třetí nejsilnější parlamentní stranou by se v březnu stala TOP 09, která by se tak poprvé dostala před ODS. Za TOP 09 by v dolní komoře Parlamentu mohlo usednout 32 poslanců, neboť by tato strana získala 13,2 % hlasů. TOP 09 by se tak stala zároveň lídrem pravice na domácí politické scéně.
Celý průzkum ZDE
ODS pak podle SANEPu nadále ztrácí důvěru voličů - pokud by se volby konaly nyní, měla.by ve sněmovně jen 25 křesel a zisk 10,2 % hlasů.
Pátou nejsilnější parlamentní stanou by se aktuálně stala Strana práv občanů - zemanovci. Straně by dalo v březnu svůj hlas 8,3 % voličů a získala by 20 mandátů.
„SPOZ tak nadále profituje z výsledků prvních přímých prezidentských voleb v nichž byl zvolen čestný předseda strany Miloš Zeman,“ uvádí SANEP.
Poslední stranou, která by získala poslanecká křesla, by byla KDU-ČSL se ziskem 5, 9% hlasů. Poslanců by tak měla tato strana dohromady 15.
ODS se může ocitnout na hraně volitelnosti
Z výsledku průzkumu společnosti SANEP tedy vyplývá možné, že TOP 09 při příštích sněmovních volbách nejspíše převezme po ODS otěže nejsilnější pravicové strany.
„Oproti tomu ODS přichází i o své skalní voliče a v případě dalšího voličského odlivu se může ocitnout na hraně volitelnosti. Pro pravicové voliče se tak TOP 09 stává oproti ODS čitelnou stranou, která je schopna prosazovat své programové cíle a je schopna hájit pravicové ekonomické principy,“ zdůrazňuje k tomu SANEP.
I u SPOZ ale volební preference narůstají. „V případě stabilizace voličského elektorátu tak může být SPOZ v budoucí sněmovně významným partnerem pro vyjednávání o budoucí vládní koalici,“ připomíná pak v této souvislosti SANEP s tím, že ale bude záležet na této straně samotné, zda si dokáže vytvořit stabilní voličskou základnu, která je složena i z voličů ČSSD.
ČSSD by měla s KSČM 108 hlasů
A jak by vypadaly možné koalice mezi stranami? Vítězná ČSSD by se 66 mandáty vytvořila pohodlnou vládní většinu v šesti možných volebních koaličních uskupeních. Především by mohla vládnout s druhou KSČM. Obě strany by totiž dohromady měly 108 hlasů. Aktuálně ve hře by ale byla i případná koalice ČSSD, SPOZ a KDU-ČSL, která by disponovala těsnou většinou 101 hlasů. Dokonce ústavní většinu by pak v podobě 128 mandátů mělo koaliční spojení ČSSD, KSČM a SPOZ.
„Do rozložení povolebních sil však stále mohou zasáhnout i menší strany, které se přibližují pětiprocentní hranici, a tedy vstupu do Poslanecké sněmovny,“ dodává nakonec SANEP.
Výsledky volebních preferencí ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který monitoroval volební preference u rozhodnutých voličů ve dnech 7. -11. března 2013.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb