Přežití vlády: Boj o každý hlas, rozhodne uzavřené jednání

04.09.2012 7:57 | Zprávy

Kabinet, poslanecký klub ODS a hlavně šéfa strany Petra Nečase čekají horké chvilky. Schůze sněmovny, která začíná dnes odpoledne, rozhodne o osudu Nečasovy vlády. Ve hře jsou dva klíčové zákony. Takzvaný reformní balík, počítající s růstem DPH, a církevní restituce.

Přežití vlády: Boj o každý hlas, rozhodne uzavřené jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Oba návrhy vetoval Senát, ve kterém vládne sociální demokracie, takže koalice k jeho přehlasování potřebuje hlasy od nejméně 101 z celkem 200 poslanců. Tři koaliční strany mají ve sněmovně s jistotou stovku hlasů. O dalších potřebných hlasech se bude nejspíš tvrdě vyjednávat na schůzi poslaneckého klubu.

Podle on-line deníku Týden.cz svůj souhlas s oběma normami již přislíbil véčkařský přelétavec Milan Šťovíček. Hraje se i o podporu Pavla Béma, který pozastavil své členství v ODS poté, co vyšly najevo jeho rozhovory s lobbistou Romanem Janouškem. Bývalý pražský primátor by se ale chtěl do strany vrátit, cesta k politickému obchodu je tedy otevřena - Bém se stane Nečasovou pojistkou ve sněmovně a šéf ODS výměnou zapomene na zmíněnou aféru.

Nebezpečí hrozí premiérovi ale také zevnitř poslaneckého klubu, ve kterém existují dva tábory - kolem Borise Šťastného a Petra Tluchoře. Podle obou z nich je zvyšování daní prohřeškem proti programu občanských demokratů. Nečas se proto rozhodl už předem zaútočit na slabé místo každého poslance, když prohlásil, že bez daňových změn padne vláda. A je téměř jisté, že v předčasných volbách by ODS propadla a poslanci by přišli o své mandáty.

Šťastný pro reformy zvedne ruku, Tluchoř mlčí

"S ohledem na situaci, která nastala, budu hlasovat pro oba zákony," řekl on-line deníku Týden.cz poslanec Šťastný, ačkoli se mu tvrzení premiéra o tom, že pokud předlohy ve sněmovně neprojdou, padne vláda, nelíbí.

Své rozhodnutí nechce sdělit další z rebelů ve straně Václav Baštýř. "Rozhodneme se až po jednání poslaneckého klubu," sdělil Týdnu.cz. Podobně se vyjádřil i poslanec Tluchoř, který Nečasův výrok o pádu vlády naprosto nechápe a i on se tedy bude rozhodovat až podle jednání poslanců ODS, které za zavřenými dveřmi proběhne dopoledne.

Z kuloárů zní, že se Nečas snaží získat podporu různými ústupky. Kromě zmíněného vyjednávání s Bémem mělo být součástí taktiky i Nečasovo mlčení, když byl z čela pražského dopravního podniku odvolán Vladimír Lich. Překvapivě se také premiér nezastal pražského primátora Bohuslava Svobody právě s ohledem na hlasování Béma a dalších pražských poslanců ODS.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…