Přímá volba prezidenta: Ještě se budete hodně divit

16.08.2012 15:20 | Zprávy

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka varuje, že zvolení nového prezidenta ČR prostřednictvím přímé volby mimo dvě nejsilnější politické strany, tedy ODS a ČSSD, jež tvoří pilíř české politiky, bude mít destruktivní důsledky pro celou politiku. Senátor za ČSSD Pavel Lebeda a senátor ODS Jaroslav Kubera s Pečinkou víceméně souhlasí.

Přímá volba prezidenta: Ještě se budete hodně divit
Foto: archiv V. Franze
Popisek: Prof. JUDr. Vladimír Franz

Pečinka v Reflexu píše, že čeští zákonodárci ve všech podstatných věcech systém volby prezidenta opsali z francouzského modelu starého 50 let. Podle něj se téměř nikdy nestalo, že by prezidentem byl zvolen někdo mimo dvě hlavní politické strany - levice a pravice. Tady se ale velké strany sebevražedně svého vlivu předem vzdaly, protože kandidát ODS Přemysl Sobotka, ani Jiří Dienstbier z ČSSD nemají šanci.

Silné mocenské centrum

Podle Pečinky bude mít volba nového prezidenta mimo tyto dvě největší strany destruktivní důsledky pro celou politiku, protože kolem přímo zvoleného prezidenta vznikne silné mocenské centrum a prezident si bude dělat vlastní nezávislou politiku. „Je pravděpodobné, že nový prezident se silným mandátem přímo od občanů si bude časem vynucovat i větší kompetence,“ zakončuje text komentátor.

Podle komentátora se také stále více ukazuje, že se z přímé volby prezidenta stává divadlo a na tuto funkci chtějí kandidovat různí excentrici, zatím chybí jen homosexuál Vladko z reality show Vyvolení.

My jsme vám to říkali. I všechno je možné i nemožné je možné

„Škola praxe je nejlepší. Pan Pečinka má pravdu. Když jsme tohle všechno říkali, tak nikdo neposlouchal. Ty volby dopadnou tak, že budou všichni s láskou vzpomínat na nepřímou volbu včetně těch taškařic na Hradě. Tohle není konec, to je teprve začátek taškařice. Ta sranda teprve bude, až začnou zkoumat podpisy, přijdou žaloby a jestli se utratily peníze správně či nesprávně. Takže já na to nemohu říct než takovou tu blbou větu - vždyť jsme vám to říkali. Ale teď máte, co jste chtěli. Třeba to nebude tak hrozné, ale bude to zábavné,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Kubera.

„Lidi budou z té volby frustrovaní, protože nebudou uspokojení, protože bude pro většinu lidí zvolen někdo, koho nechtěli. Je fakt, že se to trochu vyčistí, protože ti nadšenci ani za dvacet korun těch padesát tisíc podpisů neseženou, protože kdo někdy sháněl podpisy, tak ví, co to je. Nejedná se navíc o ověřené podpisy, jak upozorňuje Ústavní soud a může nastat problém. A když v Čechách může nastat nějaký problém, tak většinou nastane, tím si můžeme být jistí, protože jak říkal Bohumil Hrabal, i všechno je možné i nemožné je možné,“ dodal Kubera, který proti přímé volbě hlasoval.

Jednu ostudu jsme nahradili ostudou ještě větší

Tu nepodpořil ani nestranický senátor Pavel Lebeda zvolený za ČSSD. „Jednu ostudu jsme nahradili ostudou ještě větší. Ostudné divadlo byla poslední volba prezidenta. To byla trapnost. Teď ale vyděšeně zíráme na to, jaké panoptikum podivných figur se nám vynořuje. Jsou to jednak staří známí borci, ale mezi tím jsou i někteří, kteří se chtějí zviditelnit a vidí to jako marketingový tah. U některých je to snad jenom recese, ti to snad nemohou myslet vážně. Ta chodící reklama tetovacího salonu, tak představa, že někde vystoupí jako prezident republiky je pro mě naprosto nepředstavitelná. Marketingový tah je to jasně u Kláry Samkové,“ řekl redakci Lebeda.

Lebeda si myslí, že přímá volba prezidenta nezapadá do českého ústavního systému. „Přímo zvolený prezident bude mít silný mandát od voličů, ale ústavní pravomoci bude mít stejné jako nyní. On pak řekne: mě volilo sedmdesát procent obyvatel této země a já mám tím pádem větší legitimitu než vy, pane premiére, a to, co mi předkládáte k podpisu, tak já nepodepíšu, protože vaši vládu volilo necelých třicet procent. Je dost dobře možné, že se něco takové stane,“ varuje Lebeda.

„Šestnáct z devatenácti právníků, které dotázala senátní komise pro ústavní záležitosti, bylo proti přímé volbě prezidenta a vznesli k tomu mnoho odborných důvodů. Bohužel se přímá volba i v ČSSD stala takovou mantrou a je chyba, že jsme neposlechli odborníky. Jsem pyšný, že jsem byl proti a bojím se, že vývoj mi dá za pravdu. Hrozím se, kdy se ještě nějaký kandidát objeví a jak budou probíhat ty kampaně,“ obává se Lebeda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…