V blízkosti českých hranic zaznamenali slovenští veterináři sedm případů tohoto u nás již vymýceného onemocnění, v Polsku dokonce 111. „Pokud by se situace zhoršila a výskyty vztekliny se přiblížily pod 50 kilometrů České republice, tak bychom přistoupili opět k plošnému vakcinování, jako to bylo v minulých letech, to znamená letecká vakcinace území, která by byla ohrožena,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Českomoravská myslivecká jednota s tímto opatřením podle svého jednatele Jaroslava Kostečky nemá problém. „Způsob vakcinace, který tady může probíhat, není žádným způsobem nebezpečný. V podstatě se z letadel vypouštějí kapsle, nicméně je tady určité riziko, pokud by se po lesích pohybovali nezodpovědní návštěvníci a pouštěli na volno pejsky, tak by tito pejsci mohli návnady zkonzumovat,“ řekl Kostečka.
Podle Josefa Dubna je vakcinační dávka určená pro zvířata velikost lišky, psům by tedy neměla ublížit, pouze budou vícekrát očkováni proti vzteklině. Mluvčí veterinární správy ale v souvislosti s výskytem vztekliny varuje před nelegálními dovozy zvířat z ciziny. „Je to varování i pro ty, kteří si chtějí přivézt nějakého zatoulaného opuštěného pejska z těchto území. Za prvé se to nesmí a za druhé to riziko zavlečení vztekliny je možné. U nás likvidace vztekliny stála několik desítek milionů korun, čili kdo by vzal na svědomí takovéto riziko, tak tomu bych se dost divil,“ upozornil Duben.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh