Profesor Zelený varoval před počítačovými spekulanty na burze. Přidal ohromující čísla

31.03.2014 13:46 | Zprávy

Profesor Milan Zelený bude letos v květnu speciálním hostem CFO Forum jako odborník v oblasti finančního a portfoliového managementu. ParlamentnímListům.cz prozradil dopředu, jaké téma by mělo být diskutováno – a to i v dalších letech. Dle něj jsme totiž svědky kolosálního řádění „zlojedů" (nebo zlodějů?).

Profesor Zelený varoval před počítačovými spekulanty na burze. Přidal ohromující čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Někdo jim dal jméno Flash Boys, ovšem kdo by hledal nějaké české slovo, aby pochopil, o jakou skupinu lidí jde, pak by mu mohla odpovídat tato pojmenování: predátoři, paraziti a zlojedi newyorské burzy.

„Víte, diskuse na toto téma odhaduji na dlouhá léta, a to i v Česku, kde jsou někteří miliardáři do těchto spekulací a obchodování zapojeni,“ předeslal pro ParlamentníListy.cz Milan Zelený. A vysvětlil dále to, co by mělo být obsahem hovorů na toto téma a co je k nim dobré vědět.

Roboti, rychlejší než člověk - v rozhodování v obchodování na burze nepřemožitelní

„Vysokofrekvenční burzovní spekulace, takzvaný trading, se dnes - díky milisekundám - stává obchodováním kontinuálním a nepřetržitým. Tradiční burza je tím pádem ohrožena a oni zmiňovaní flash boys získávají miliardové zisky ze svých tajných matematických programů, které ‚rozhodují‘ o nákupu a prodeji rychleji než jakýkoliv lidský ‚investor‘,“ poukázal profesor ekonomie.

Vysvětlil, v čem číhá nebezpečí, které si zatím asi ne každý uvědomuje. Že jde totiž o takzvané „hry s nulovou sumou", což znamená, že to, co jeden vyhraje, druhý musí prohrát. „Peníze se prostě převádějí z jedné kapsy do druhé, bez jakéhokoliv hodnotu přidávajícího mezičlánku produktu, výrobku či služby. Matematičtí roboti, poněvadž burzovní spekulace lidi nepotřebují, si jen z každé transakce berou svoji ‚libru masa‘. A to zcela legálně, bez jakékoliv dokumentace,“ řekl ParlamentnímListům.cz Milan Zelený.

Nové peníze budou přinášet jen hlupáci, co skoupí předražované akcie

Instituce burzovních spekulací je tak vlastně něco jako velké Ponziho schéma, u nás v české kotlině známé spíše jako „letadlo". Zisky účastníků jsou zajišťovány jen a pouze přílivem nových peněz. A kdo jsou zdroji těch nových peněz?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…