Vláda se chystá valorizovat penze pomaleji než dosud, stejně tak se uvažuje o odebrání miliard z resortu školství. Zkrátka, kabinet Petra Nečase (ODS) šetří, kde se dá. Zdá se však, že podobná finanční kůra neplatí pro nejbližší spolupracovníky ministrů. Šéf MPSV Drábek vyplatil jednomu ze svých zástupců odměnu dokonce milionovou a nevidí na tom nic špatného. Náměstkovi se tak zdvojnásobil jeho roční příjem (jeho standardní plat totiž dosahoval 1,2 milionu korun). Měsíčně bral v průměru 187 tisíc korun, tedy více než premiér.
Vážně odvedli dobrou práci?
Mluvčí MPSV Táňa Švrčková však jednání svého šéfa hájí a tvrdí, že odměny byly v pořádku. „Vyplacené odměny odpovídají úkolům, které museli daní zaměstnanci splnit,“ uvedla Švrčková. „Po patnácti letech byla dokončena důchodová reforma, po řadě let nejrůznějších diskusí byla vypracována a dokončena sociální reforma. Rozjezd sociální reformy si vyžadoval značné manažerské vypětí, často mnoho přesčasových hodin,“ řekla.
Otázkou zůstává, jak kvalitní byla odvedená práce Drábkových spolupracovníků, když se po novém roce ukázalo, že se nově zavedený systém výplaty sociálních dávek potýká se značnými problémy. Drábek opakovaně prohlašuje, že se nedostatky daří postupně odstraňovat a na svou obhajobu pravidelně cituje sumy vyplacených dávek. To ale nemění nic na faktu, že rozjezd nového systému nebyl bez problémů. Zaslouží si tedy Drábkovi lidé odměny?
Je to zrůdnost
K dovršení všeho zlého obchází ministr Drábek zákon, když odmítá prozradit konkrétní jména svých podřízených, kteří byli nejlépe placení. Ministerstvo zveřejnilo pouze anonymizovaný seznam. A to navzdory loňskému rozsudku Nejvyššího správního soudu a metodickému pokynu ministerstva vnitra a Úřadu na ochranu osobních údajů, podle nichž není možné příjmy vysoce postavených úředníků utajovat. Na MPSV jsou přesvědčeni, že veřejný zájem na těchto informacích nepřevažuje nad zájmy odměňovaných jednotlivců.
Velmi kriticky se pak k ministerským odměnám a jejich částečnému utajování vyjádřil Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy z organizace Otevřená společnost. „Je to zrůdnost administrativy, která má v programovém prohlášení i protikorupční strategii transparentnost, a přitom její reálné kroky jsou přesně opačné,“ říká.
Sluší se dodat, že Drábek nevyplácel vysoké odměny jako jediný ministr, máslo na hlavě má víc jeho kolegů. Stejně tak platí, že není sám, kdo odmítá zveřejňovat kompletní informace tak, jak mu to ukládá zákon a soud. Výši benefitů úzkostlivě tají např. ministerstvo průmyslu vedené Martinem Kubou (ODS) a stejně tak i Úřad vlády Petra Nečase (ODS).
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp