Situace je pro Česko až příliš typická. Zatímco politici mezi sebou hledají viníka, který proces umožnil, nebezpečný kal hoří vesele dál. Své znepokojení nad situací naplno vyjádřili e-mailem "zoufalí Ústečané", kteří se obávají karcinogenních látek.
Zastupitelé mají pro obavy spoluobčanů většinou pochopení. "Ten strach obyvatel je určitě oprávněný. V Ústeckém kraji se spaluje všechno od komunálního odpadu přes uhlí. Ostravské kaly jsou jen střípek mozaiky. Je nepochopitelné, že vláda ještě vynaložila prostředky a především energii na převoz kalů k nám,“ soucítí s iniciátory hlasování místopředseda Strany zelených v Litvínově Josef Pova. Na Krajském úřadě opoziční TOP 09 apeluje na Radu Ústeckého kraje, aby v případě rozhodování o aktivitách s ekologickým dopadem vždy brala v úvahu již tak velkou ekologickou zátěž Ústeckého kraje a v souvislosti podala i trestní oznámení.
"Orgány samosprávy jen bezradně krčí rameny a prohlašují, že se s tím vlastně nedalo nic dělat. Přitom stačilo, aby kterýkoliv z účastníků povolovacího řízení nedal souhlasné stanovisko, ale naopak využil svého postavení účastníka řízení a proti rozhodnutí podal odvolání, v rámci kterého by se muselo vyjádřit i ministerstvo zdravotnictví," píše v tiskovém oznámení ústecká zastupitelka Liběna Dobrovolná (TOP 09).
Ne všude v kraji mají ovšem pro alarm pochopení. „Vedoucí odboru Životního prostředí MÚ Litoměřice to monitoruje. Spoléháme se na měření. Společnost má prostě někde polepšovnu, spalovnu, věznici, lom, beru to jako nutné zlo,“ vysvětluje své stanovisko pro ParlamentníListy.cz radní Litoměřic Pavel Kejř (ODS).
A co na politici? Hádají se, honí si triko
Poslanec Věcí veřejných za Ústecký kraj David Kádner redakci přiznal, že se problémem příliš nezabývá, neboť se mu věnuje jeho stranický kolega Milan Šťovíček, kterému jsme se však nedovolali. Také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nás odkázal na svého partajního kolegu, předsedu ČSSD Ústeckého kraje Arno Fišeru. Ten obavy spoluobčanů plně chápe a za prapůvodce problémů označil bývalé premiéry Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, kteří spalování posvětili, když neuvalili kaly do zvláštního režimu, v němž by podle Fišery nemohlo ke spalování vůbec dojít. “V Čížkovicích je navezeno 111 000 tun a spalování kalu jako příměsi potrvá 6 let. Majitelé cementárny skáčou radostí, že nemusí kupovat uhlí a obyvatelé se právem bojí. Naši úředníci se tam v úterý chystají na kontrolu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Fišera.
Podle Jiřího Paroubka ovšem Arno Fišera lže. „Pan Fišera je zkorumpovaný a už dávno mohl vyměnit úředníka, který za bývalého vedení kraje posunul limity škodlivin tak, aby vyhovovaly. V celé záležitosti budu příští týden interpelovat premiéra,“ sdělil redakci Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera