Aktivista se v rozhovoru pozastavuje i nad tím, že s normou souhlasí většina Poslanecké sněmovny. To je podle něj jeden z důvodů, proč by Romové měli založit vlastní politickou stranu, ty "většinové" je totiž údajně přehlížejí.
Související: Profesor Keller v úspěch partaje Romů nevěří. Rozhádají se
Já etnickou příslušnost neřeším, aktivisté ano
Podle Řápkové si ale Růžička plete dvě rozdílné věci- domovské právo a zákaz pobytu na určitém místě, který prosazuje ona. Ten prý v žádném případě není proti romskému etniku zaměřen. "Zástupci těchto hnutí vůbec neví, o čem mluví. Kdyby si návrh zákona přečetli, tak by to sami zjistili," reaguje na kritiku ze strany romských organizací pro ParlamentníListy.cz Řápková, která si nálepku rasistky vysloužila už v době, kdy působila na chomutovské radnici. Zavedla totiž exekuce na sociální dávky, které dopadly na zdejší nepřizpůsobivé. Proti jejímu kroku protestoval osobně i tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
V tom, že se k problematice často vyjadřují zástupci Romů, spatřuje Řápková jistou formu rasistických projevů. "Ten zákon přeci platí pro všechny bez ohledu na etnickou příslušnost a barvu pleti. Tedy pro všechny, kteří se dopouští přestupků a jsou v současnosti nepostižitelní. Pokud se neustále někdo ozývá, tak zřejmě dedukuje, že by se ho to mohlo týkat, jinými slovy páchá přestupky. Právě pan Růžička se v tomto případě dopouští rasové segregace a označuje Romy za pachatele," uvedla pro ParlamentníListy.cz Řápková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek