Řápková: Romové se sami označují za pachatele, když si stěžují

01.10.2011 7:49 | Zprávy

Rozlišování na černý-bílý se nedopouštím já, ale zástupci romských organizací, reaguje na slova aktivisty Čeňka Růžičky z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Řápková prý nezná v českém právním systému jediný zákon, který by řešil příslušnost k nějakému etniku. A výjimkou samozřejmě nebude ani ten její, který v úterý poslali zákonodárci do druhého čtení.

Řápková: Romové se sami označují za pachatele, když si stěžují
Foto: Archiv
Popisek: Ivana Řápková

Růžička zmínil Řápkovou v rozhovoru pro online časopis Týden.cz. "Na tenhle zákon už pamatujeme ze třicátých let a víme, co tenkrát provedl. Skončilo to v Letech. V třicátých letech byl tenhle zákon přijat, tím se nastartovala u veřejnosti větší nevraživost vůči Romům, nabývala na síle a projevilo se to pak chováním českých dozorců v koncentračním táboře Lety a Hodonínek u Kunštátu," vyjádřil se na adresu bývalé primátorky Chomutova a současné poslankyně ODS Růžička.

Aktivista se v rozhovoru pozastavuje i nad tím, že s normou souhlasí většina Poslanecké sněmovny. To je podle něj jeden z důvodů, proč by Romové měli založit vlastní politickou stranu, ty "většinové" je totiž údajně přehlížejí.

Související: Profesor Keller v úspěch partaje Romů nevěří. Rozhádají se


Já etnickou příslušnost neřeším, aktivisté ano

Podle Řápkové si ale Růžička plete dvě rozdílné věci- domovské právo a zákaz pobytu na určitém místě, který prosazuje ona. Ten prý v žádném případě není proti romskému etniku zaměřen. "Zástupci těchto hnutí vůbec neví, o čem mluví. Kdyby si návrh zákona přečetli, tak by to sami zjistili," reaguje na kritiku ze strany romských organizací pro ParlamentníListy.cz Řápková, která si nálepku rasistky vysloužila už v době, kdy působila na chomutovské radnici. Zavedla totiž exekuce na sociální dávky, které dopadly na zdejší nepřizpůsobivé. Proti jejímu kroku protestoval osobně i tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

V tom, že se k problematice často vyjadřují zástupci Romů, spatřuje Řápková jistou formu rasistických projevů. "Ten zákon přeci platí pro všechny bez ohledu na etnickou příslušnost a barvu pleti. Tedy pro všechny, kteří se dopouští přestupků a jsou v současnosti nepostižitelní. Pokud se neustále někdo ozývá, tak zřejmě dedukuje, že by se ho to mohlo týkat, jinými slovy páchá přestupky. Právě pan Růžička se v tomto případě dopouští rasové segregace a označuje Romy za pachatele," uvedla pro ParlamentníListy.cz Řápková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…