Řápkové vadí pasivní nezaměstnaní. Chce vrátit veřejnou službu

25.05.2013 16:14 | Zprávy

Několik poslanců za ODS se rozhodlo vrátit úpravu veřejné služby do stavu před sociální reformou, do které zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by se stala opět motivační a vedla by ke zvýšení příjmů v hmotné nouzi. Posouzení novely je nyní na vládě.

Řápkové vadí pasivní nezaměstnaní. Chce vrátit veřejnou službu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková

Podle předlohy novely, za kterou stojí Ivana Řápková, by lidé v hmotné nouzi měli po šest měsíců nárok na životní minimum. To nyní dělá 3410 korun za měsíc. Do této lhůty by se dotyční museli pokusit najít si práci a úřady by po nich nic nechtěly. Pokud by zaměstnání nesehnali, nárok by měli už jen na existenční minimum, což je 2200 měsíčně. Jestliže by lidé nastoupili na veřejnou službu, mohli by se vrátit na životní minimum.

Poslankyni vadí současný stav. Lidé v hmotné nouzi pobírají životní minimum a nic pro to nemusí udělat. "Ti, kteří jsou dlouhodobě na dávkách, se nemusí vůbec snažit, nemusí si hledat práci. Není žádná motivační složka, ztratí pracovní návyky," vadí Řápkové.

Od loňského roku platila praxe, že nezaměstnaní byli povinně posíláni na veřejnou službu – jinak jim hrozilo, že přijdou o podporu a budou si muset platit i pojištění. Ústavní soud ale tuto část novely zrušil.

Veřejná služba jako taková zrušena nebyla, úřady práce ji ale nabízely jen jako dobrovolnou aktivitu, což logicky příliš nemotivovalo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…