Aktuální údaje za evropskou sedmadvacítku ukazují, že se po roce 2008 během krize příjmové rozdíly snižují ve většině zemí. Výjimku tvoří Irsko, Španělsko, Bulharsko a Lotyšsko, které krize tvrdě zasáhla a kde se podíl chudých na celkové populaci zvýšil o pět procent.
Nejnovější české statistické údaje přitom ukazují, že se za posledních osm let zlepšila životní úroveň desetiny nejchudších českých domácností o 24 procent a u ostatních rodin o 15-20 procent. Nejbohatší desetina Čechů si s příjmy ale polepšila „jen“ o 12 procent. To by mohlo být signálem toho, že se nůžky mezi chudými a bohatými přestaly rozevírat.
Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová však před případným jásotem varuje. „Ono velmi záleží, podle jakých kritérií se k takovémuto závěru dojde. A také na tom, jak jsou charakterizováni ti chudí a bohatí. V každém případě se dosud setkáváme jak u nás, tak i ve světě, spíše s opačným trendem – tedy s tím, že se nůžky mezi chudými a bohatými dále rozevírají a s největší pravděpodobností rozevírat ještě budou. Samozřejmě jsem zatím nejnovější statistická data neviděla, takže zcela přesně vysvětlit závěry své i ty, které jsou předkládány, nemohu,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.
Nůžky mezi chudými a bohatými se skutečně v době krizí začaly v určitých momentech stahovat, ale...
Podle ní se však dá obecně usuzovat to, že při většině krizí v historii skutečně ve finální fázi pak docházelo ke stírání rozdílů mezi chudými a bohatými – tedy k tomu, že se nůžky mezi oběma skupinami začaly stahovat. „Pokud by tomu tak bylo už nyní, znamenalo by to, že se krize blíží k závěru, ovšem, jak jsem uvedla, ekonomické informace, s kterými dosud máme možnost kalkulovat, zatím vypovídají o opaku. Potíž opravdu může být v charakteristice toho, kdo je bohatý a kdo chudý – zda je bohatý každý, kdo má více než průměr a chudý ten, kdo má méně, než je stanovený průměr, pak se samozřejmě o jistém přiblížení obou skupin hovořit dá,“ pokračovala dále Šichtařová.
Podobný názor má i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Víte, pokud se objevují tendence tvrdit, že se nůžky mezi chudými a bohatými přestaly rozevírat a stahují se, smrdí mi to snad už nějakým předvolebním bojem. Zaznamenáváme totiž stále opačné trendy. A není se čemu divit. Pokud vláda Petra Nečase dělala všechny kroky, které oslabovaly střední vrstvy obyvatelstva, tak je zřejmé, že ty chudly. Takže záleží opravdu i dle mého jen na tom, jak se na to díváme. O pozitivní změně a vývoji se ale rozhodně mluvit, alespoň zatím, nedá,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Dufek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová