Zatímco všechna data současného českého hospodářství klesají, jediný údaj, který podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaznamenal nárůst, je stavebnictví. To v únoru 2013 po dlouhé šňůře poklesů meziročně vzrostlo, a to o 2,3 procenta. Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové ale důvod k oslavě ani v tomto případě není.
„Stavebnictví již padalo tak dlouho, že si v podstatě sáhlo na dno a těžko se může dál smršťovat," uvedla v této souvislosti Šichtařová.
„Budoucnost nebude růžová. Postrádáme lokomotivu, která by nás roztlačila. Budeme dále padat. Náš model počítá pro rok 2013 s poklesem průmyslu o 0,8 procent," uvedl k číslům hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj se ekonomika brutálně propadá a průmyslníci si mohou „hodit mašli“.
Mohou za to auta
Že došlo tak markantně k meziročnímu poklesu průmyslové výroby, to se dá podle některých ekonomů vysvětlit tím, že k tomu přispěla i výroba motorových vozidel. Ta totiž klesá a jakýkoliv výkyv právě v této výrobě se hned objeví v celkových číslech, neboť produkce motorových vozidel tvoří skoro pětinu celkové průmyslové výroby. A stejně vysoký podíl má i na celkovém vývozu.
Jak dnes připomněl Český rozhlas, už v předchozím měsíci vykázal automobilový průmysl pokles výroby skoro o devět procent a v únoru to bylo dokonce přes deset procent. Situace je tak špatná, že výroba aut se za celý rok sníží dokonce prý o procento ve srovnání s loňskem.
„Škoda Auto vyrábí méně i kvůli tomu, že připravuje linky na výrobu nového modelu Octavie. Tím, že zákazníci čekají na nové auto, Škoda také vysvětluje třicetiprocentní propad v prodejích na českém trhu v únoru. Kolínské automobilce TPCA se nedaří už delší dobu,“ informoval rozhlas s tím, že jedinému, komu se daří, je korejská firma Hyundai, která je na tom dokonce nyní nejlíp.
Kdy? Nejdříve ve druhé polovině příštího roku
Před poklesem produkce aut ale přitom nedávno informoval šéf Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Podle něj sice pokles produkce nebude velký, i tak ale na tom bude český automobilový průmysl stále lépe, než Evropa jako celek – on sám pak oživení produkce očekává nejdříve ve druhé polovině příštího roku.
Připomeňme, že automobilový průmysl v Česku zaměstnává více než 120 tisíc lidí, z toho ve Škodě Auto pracuje kolem 24 tisíc lidí. Jahn ale ubezpečil, že propouštět se nebude.
Pozor, teď je ve recesi ekonomika Evropy
Podle ekonomického experta a předsedy představenstva ING Penzijního fondu Jiřího Rusnoka je ale problém zakopaný v tom, že je nyní evropská ekonomika v recesi.
„Pozitivní vliv na naši ekonomiku bude mít to, až se pohne evropská ekonomika. Pak se pohne i ta česká. Žádné zázraky si tady doma my nevytvoříme. V malé, otevřené ekonomice je to prostě iluze,“ vysvětlil Rusnok ParlamentnímListům.cz.
„To, že je nějaká recese, která je kolem nás včetně České republiky, tak to je jasné. Každá krize ale jednou skončí. Recese je jenom obnovování rovnováhy,“ připomněl.
DPH za to může jen okrajově
Na dotaz, zda třeba slabou domácí poptávku dusí zvýšení sazeb DPH, které jednotlivé zboží činí méně atraktivním, pak zmínil:
„Zvyšování DPH tady asi nějaký vliv má. Ovšem řekl bych, že to je jen vliv okrajový. Špatná čísla jsou všude i tam, kde se DPH neměnilo. Když se podíváte na německá čísla poslední doby, tak jsou horší, než se očekávalo. Už přešly ty pseudoargumenty, jak kolem nás všichni rostou, teď ale už prostě nerostou. Tam bylo jen jakési zpoždění v tom, než se dostali taky do toho recesního módu, nebo téměř recestního módu.“
Nad zmínkou ParlamentníchListů.cz o tom, že domácí import padá rychleji, než export, se pak Rusnok téměř pousmál.
„Že klesá domácí import? No tak to je logické, když asi klesá vnitřní poptávka, tak to je vcelku přirozené,“ odvětil.
Připomeňme, že podle čísel ČSÚ tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v únoru 2013 meziročně klesly o 6,1 procent, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 2,9 procenta. „Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,3 procent,“ doplňuje zpráva ČSÚ.
Kdy ale mohou Češi čekat oživení ekonomiky a průmyslu? Tak na to Rusnok jen pokrčil rameny.
Snad opravdu až koncem roku...
„Koncem roku se asi nějaké známky oživení mohou začít projevovat, ale je to otázka velmi nejistá. Jde také o to, co si pod tím ´oživením´ představujeme. To budou věci, které budou velmi jemné a nijak bych je nepřeceňoval,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Rusnok.
Jeho názor pak doplňuje i analýza ekonoma z Next Finance Jiřího Cihláře.
„Naše ekonomika by měla zažít oživování, avšak velice pozvolné a pravděpodobně až v druhé polovině tohoto roku. Náš export by tak měl i v následujících měsících klesat, propad importu by měl být však výraznější," zmínil k tomu totiž Cihlář.
Čísla ČSÚ pak dokresluje ten fakt, že hospodářskou situaci země vidí černě i samotní Češi. Zhruba dvě třetiny Čechů totiž hodnotí ekonomickou situaci země negativně, podle 21 procent je velmi špatná. Vyplynulo to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová