Sčítáme povodňové průšvihy: Pane Zemane a jiní, raději to nečtěte

06.06.2013 6:36 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Velká voda, která zatopila česká města a vesnice, ještě neopadla a odborníkům už je jasné, že se povodně stanou součástí předvolební kampaně před sněmovními volbami. Zvlášť když podle politologů nejvíc zklamal prezident. Jan Bureš ho dokonce označil za neschopného populistu, který je ostudou země.

Sčítáme povodňové průšvihy: Pane Zemane a jiní, raději to nečtěte
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Nejhorší je čekat na nejhorší, zní Ústím nad Labem před kulminací.

„O tom vůbec nepochybuji, politici toto téma otvírat budou, jeden obviní druhého, že zaspal, druhý zase, že mu nenechal kontakty,“ připomněl politolog Petr Just nedávnou přestřelku mezi bývalým pražským primátorem Bohuslavem Svobodou a pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem o tom, zda se nezačaly stavět zábrany proti povodni v centru metropole příliš pozdě. Ale otázkou je, jestli chování politiků při povodních i jejich vzájemné napadání bude lidi zajímat a nějak ovlivní volby.

Lidé řeší, jestli jim přijedou bagry, ne hádky politiků

Ale chování politiků v době povodní hodnotí politologové většinou pozitivně. „Politici mají zkušenosti, jak je třeba na povodně reagovat. Všichni se předhánějí, aby byli vidět v zatopených oblastech, slibují, že všechno uhradí, bez ohledu na finanční prostředky, ať šlo o premiéra, ministra zemědělství nebo politiky z řad opozice, třeba jihomoravského hejtmana Michala Haška,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Bureš.

Právě Hašek jako předseda Asociace krajů totiž velmi aktivně navštěvuje zaplavené oblasti v českých oblastech a kárá pražskou ODS, že nevkusně politikaří. Starostové postižených městských částí Prahy totiž kritizují zastupujícího šéfa Prahy Tomáše Hudečka z podcenění situace v hlavním městě a pozdní reakce na valící se vodu. Politolog Jan Bureš se připojuje spíš ke kritice Hudečka.

„Na můj vkus vypadal až příliš sebejistě,“ prohlásil na adresu komunálního politika z TOP 09. Politolog Petr Just považuje za běžné, že ti, kdo nesou politickou odpovědnost, budou říkat, že udělali maximum, opozice naopak bude tvrdit, že se neudělalo nic, nebo že se mělo jednat dřív a líp. „Pravda je někde uprostřed,“ soudí.  Ale podle Justa lidé v postižených oblastech neřeší výroky politiků ani jejich hádky. „Spíš řeší, jestli jim přijedou bagry odklízet škody,“ dodává.

Standa Gross nastavil laťku

Současní politici se při svých výjezdech do oblastí postižených povodněmi už nepředvádějí v maskáčích jako někdejší ministr vnitra Stanislav Gross, ale ani nepochodují v bahně uprostřed zaplavených obcí v lakýrkách a obleku s kravatou jako někdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. „Dnes jsou trochu civilnější, ale Gross nastavil laťku, dnes taky politici sundají saka a kravaty, vezmou na sebe bundy a záchranné vesty a jdou ty věci řešit do terénu. Na občana to působí pozitivněji,“ konstatuje Bureš.

Takové chování politiků při živelných pohromách je podle něj převzaté z Ameriky, kde prezident nebo guvernéři tak jezdí za lidmi postiženými tornádem. Ale politici, kteří uvolní prostředky pro postižené, nemohou doufat, že jim to ve volbách pomůže. „Lidé budou rádi, až jim peníze na účet dorazí, ale nemyslím, že by se cítili být zavázáni těm, kteří jsou zrovna u moci. Každá rozumná vláda, ať levicová nebo pravicová, by se zachovala obdobně, to nebude u voleb rozhodující,“ upozornil ParlamentníListy.cz Petr Just, že si vládní strany ODS a TOP 09 nemohou dělat naděje, že by jim rozhodnost, rychlost a vstřícnost přinesla příští rok více hlasů.

Miloš Zeman sám létal vrtulníkem, ale do premiéra se za to naváží

Ale nejhůř politologové hodnotí vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který nebyl v době záplav téměř vidět, i když po svém nástupu na Hrad sliboval, že bude jezdit více po České republice než do zahraničí. A když na své tiskové konferenci přislíbil pomoc lidem zasaženým záplavami a uvolnil na to šedesát členů Hradní stráže, neopomněl se přitom „otřít" o předsedu vlády. Jeho létání vrtulníkem po republice označil za ostentativní. „Ostentativně se proletět helikoptérou nad zaplavenými oblastmi nikomu z postižených nepomůže,“ prohlásil zřejmě na adresu premiéra Petra Nečase, který se vydal s dalšími členy kabinetu v armádním vrtulníku na obhlídku zaplavených oblastí.

Sám Zeman přitom vrtulník také použil při povodních v roce 1997. Připomněl to ostatně sám v předvolební kampani na přelomu roku, když zopakoval svůj tehdejší bonmot, který pronesl k Václavu Klausovi: „Vašku, polovina národa nenávidí mě a polovina tebe. Dovedeš si představit, jak by se celý národ zaradoval, kdyby ta helikoptéra spadla?“ Ale nebyl to jeho jediný let vrtulníkem, v březnu letošního roku využil nově zvolený prezident vrtulník při své cestě se svým přítelem, šéfem odborů Jaroslavem Zavadilem, na stranický sjezd ČSSD, kde pronesl delegátům zdravici.

Zeman se chová populisticky, je totálně neschopný

Zemanovu reakci na povodeň politologové neocenili. „Já nevím, co je na tom špatného, když premiér s ministrem zemědělství si chtějí obhlédnout situaci z vrtulníku, to je zcela samozřejmou součástí hodnocení situace,“ prohlásil Jan Bureš. I nabídku pomoci Hradní stráže označil za plácnutí do vody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…