Šéf ČSSD Sobotka: Miloš Zeman je Klausovo dvojče, trojský kůň pravice

03.09.2012 8:00 | Zprávy

ROZHOVOR Trojský kůň pravice a dvojče Václava Klause – tak nazval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prezidentského kandidáta - expremiéra a někdejšího šéfa ČSSD Miloše Zemana. Stále mu nemůže zapomenout, že po minulých volbách podpořil přeběhlíky Melčáka a Pohanku, kteří podrželi podle něj jednu z nejhorších pravicových vláda – kabinet Mirka Topolánka.

Šéf ČSSD Sobotka: Miloš Zeman je Klausovo dvojče, trojský kůň pravice
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD zahájila předvolební kampaň pro krajské a senátní volby 2012 jízdou vlakem

Neobáváte se, že v krajských a později i ve sněmovních volbách ČSSD oslabí nejen SPOZ bývalého předsedy Miloše Zemana, ale i NS-LEV 21 dalšího expředsedy Jiřího Paroubka?

Platí, že riziko štěpení nehrozí jen české pravici, a to permanentně, ale hrozí i české levici. Záleží na schopnosti ČSSD, její jednotě a jejích osobnostech v čele strany, jestli se podaří udržet tak silnou podporu, jakou má. My jsme vyhráli minule krajské i senátní a parlamentní volby, byť těsně, a pokud se má podařit vyhrát i letošní podzimní volby, pak máme velkou šanci, abychom zůstali nejsilnější stranou na levici a v levém středu. To je základní předpoklad, od něhož se vše odvine. Důvod je jednoduchý, jsme přesvědčeni, že nová vláda bude muset přinést tak rozsáhlé změny, mimo jiné v oblasti hospodářského růstu, že to může zorganizovat jen silná politická strana. Žádná z těch malých politických stran nemá intelektuální, personální a programové zázemí, aby mohla splnit, co dnes slibuje voličům. Jinak to může skončit podobným zklamáním, jako jsme zaznamenali u Věcí veřejných. Trochu spoléháme na to, že lidé si budou pamatovat efekt u Věcí veřejných a že malým stranám důvěřovat nebudou.

Nemáte strach, že když se Miloš Zeman stane prezidentem, což není vyloučeno, protože je podle preferencí na 2. místě, že jeho SPOZ posílí, a to by mohlo mít destruktivní vliv na ČSSD, protože mnozí sociální demokraté se netají tím, že Miloše Zemana podporují?

Myslím, že dnešní ČSSD už je trochu jiná, než byla v roce 2002, kdy rozhodující část tvořili lidé, kteří zažili Miloše Zemana jako předsedu strany. Jeho vliv v dnešní sociální demokracii je velmi malý, řada lidí si pamatuje, co se stalo v uplynulých šesti letech, kdy Miloš Zeman podpořil poslance Melčáka a Pohanku, kteří přeběhli z ČSSD a podporovali jednu z nejhorších pravicových vlád, která u nás vládla, a jak Miloš Zeman záměrně odebral sociální demokracii hlasy v parlamentních volbách v roce 2010. Kdyby tu nebyla SPOZ, tak by možná sociální demokracie získala pověření sestavit vládu a možná by dnes byla jiná situace, než jakou zažíváme pod Nečasovým vládním vedením. I v prezidentských volbách je Miloš Zeman spíš trojským koněm pravice, jak koneckonců potvrzují sympatie představitelů ODS, což je myslím méně taktní vůči kandidátovi ODS Přemyslu Sobotkovi, když poslanci a senátoři vyjadřují podporu Miloši Zemanovi.

Na tom jste ovšem obě strany stejně, i vaši poslanci a senátoři vyjádřili podporu Miloši Zemanovi, i když máte vlastního kandidáta Jiřího Dienstbiera.

Možná mají lidé v ODS pocit, že na Hrad by mělo přijít dvojče Václava Klause, a v tom dvojčeti spatřují Miloše Zemana. Myslím, jak mluvím s lidmi, že řada lidí vnímá kandidaturu Miloše Zemana jako návrat zpátky. Osobně si myslím, že správná cesta není recyklovat politiky z 90. let, ať už je to Vladimír Dlouhý nebo kdokoli další, cestou je hledat nové lidi. A to, co se tady odehrálo v 90. letech, je vnímáno problematicky včetně opoziční smlouvy.

Jiří Dienstbier je vnímán jako slušný politik, pokud jde o jeho postoj k pražské sociální demokracii a jejímu chování na pražské radnici. Ale pro mnohé není přijatelné jeho vyjádření o možné povolební spolupráci ČSSD s komunisty. Jaký je vlastně postoj sociální demokracie ke spolupráci na celostátní úrovni, pořád přece platí bohumínské usnesení zakazující tuto spolupráci na vládní úrovni?

Myslím, že tahle debata se povede už na podzim po krajských volbách, protože v krajích budeme hledat koaliční partnery. A my jsme v tomto volebním období v krajích vyzkoušeli spolupráci s komunisty a ta nám umožnila dodržet náš volební program. A podstatné to bude po volbách do sněmovny, možná se do ní dostanou lidovci. Současné vedení KDU-ČSL se deklaruje spíš do středu, pro nás je to možný koaliční partner. A uvidíme, jestli by komunisté například tolerovali menšinovou vládu ČSSD. I takovou variantu si dokážu představit, pokud bychom neměli vhodné partnery pro většinovou vládu. V ČSSD ale není konsensus nad tím, že bychom mohli přizvat komunisty do vlády. To nepředpokládám, že by se stalo. Bohumínské usnesení, které takovou věc vylučuje, stále platí.

Ale v budoucnu se to vyloučit nedá…

Komunisté byli mimo jakoukoli vládní odpovědnost dvacet let, mají stále množství voličů. Z pohledu demokratického systému si myslím, že není úplně dobře, pokud je tu politická strana, která je tak dlouho mimo jakoukoli odpovědnost. Ale není cílem sociální demokracie, aby otvírala komunistům cestu do vlády.

Myslíte si, že se komunistická strana změnila natolik, aby mohla přijmout vládní odpovědnost?

Nebudeme fungovat jako ti, kteří je budou uvádět do vlády, ani jako nějaký psychoterapeut, který říká, co by KSČM měla nebo neměla dělat. Myslím, že by se měla nějakým způsobem ještě reformovat, ale je to její věc a věc jejích voličů. Jsem přesvědčen, že silná vlna kariéristů z KSČM odešla hned po roce 1989. Dnešní KSČM je určitě jiná, ale je tam pořád ještě nostalgie za minulým režimem, který sociální demokraté nemohou vnímat pozitivně, už z toho důvodu, že v té době byla zakázanou politickou stranou a že v 50. letech byla řada sociálních demokratů popravena nebo strávila desítky let v komunistických kriminálech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…