Jaroslav Zavadil stojí v čele nejsilnější odborářské skupiny v Česku ČMKOS. Od sobotní demonstrace, která byla z hlediska účasti asi sta tisíc lidí nesporným úspěchem odborů, neustále opakuje, že s vládou už se nedá vyjednávat, jediné, co by mohlo dialog s vládou obnovit, je prý nástup jiného kabinetu. Zástupci zaměstnanců chtějí nadále jednat už jen se zaměstnavateli. Zdůraznil to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN).
Odbory mají právo zasahovat do politiky
„S občanskými iniciativami, které nás podporují, jsme se shodli na nutnosti zastavení tohoto typu reforem. A na tom, že současní zkorumpované vládnutí není normální. Proto chceme demisi vlády a předčasné volby,“ zdůrazňuje Zavadil.
Obratem k tomu dodává, že odbory budou neustále přitvrzovat, budou militantní, na čemž nevidí nic špatného. Určitá militantnost odborů je dokonce jedním ze základních prvků odborářského působení ve společnosti. V této souvislosti však znovu opakuje, že za přitvrzení si může vláda premiéra Petra Nečase sama. Odbory v Německu prý mají mnohem pozitivnější zkušenosti z vyjednávání s pravicovou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Šéf ČMKOS si je vědom toho, ž odbory v tuto chvíli předkládají v podstatě výsostně politické požadavky, ale podpora sobotní demonstrace ukázala, že je v tom občané podporují, takže je to podle jeho názoru legitimní. A pokud vláda nepodá demisi do prázdnin, pravděpodobně dojde na generální stávku. Buď ještě před prázdninami, nebo v září. Tolik k militantnosti odborů, ale samozřejmě si prý budou napřed zjišťovat, zda má generální stávka podporu ve společnosti.
Zdroje jsou, stačí zastavit korupci
Zavadil dále v rozhovoru opakuje to, co prohlásil již mnohokrát v minulosti, že vláda prosazuje jen škrty a odírá zaměstnance, zatímco někteří živnostníci jsou díky legislativě v takovém postavení, že prakticky nemusí platit daně. Pokud se to změní, hned budou peníze na prorůstová opatření, která vláda nepřipravuje.
„Každý ví, jak je to s daňovými úniky, a jaké hrůzostrašné částky unikají v korupci. Odhady jsou kolem sto miliard. Chápu, že je těžší shánět tyhle finance než dělat tupé škrty, ale bez toho to není možné. Tyhle zdroje tady prostě jsou,“ hřímá Zavadil. Dodává k tomu, že vláda krvavě tahá z lidí peníze skrz DPH, místo toho, aby provedla důkladné audity jednotlivých ministerstev a šetřila na své straně.
Odbory jako béčko ČSSD a pochvala Kalouskovi
V závěru rozhovoru se šéf ČMKOS znovu vrátil k debatě, kterou vedl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem nad pivem. Zdůraznil, že nešlo o žádné utajené jednání. Šel si s ním sednout, protože ví, že ministr financí někdy přemýšlí i nad argumenty odborů. Zavadilovi se prý jedná mnohem lépe s Kalouskem, než s premiérem Nečasem. S Kalouskem, stejně jako s řadou dalších politiků si prý dokonce tykají a to už asi deset let.
„Třeba si vůbec nedokážu představit, že bych s premiérem šel na pivo. S Kalouskem se pohádám, řeknu mu, co si myslím, Věřte, že je to daleko brutálnější, než co říkám na veřejnosti, a vím, že někdy nad tím i přemýšlí. Je určitě přístupnější argumentům než Nečas. V osobních jednáních je s ním lepší řeč než s Nečasem, popisuje svou zkušenost odborář.
Z debaty s Kalouskem se však prý nedá vyvozovat, že by odbory např. byly jen jakousi organizací a priori nakloněnou levici. Odbory zkrátka protestují pokaždé, když se někdo staví proti zaměstnancům, třeba zvyšováním daní a, je-li to nutné, demonstrují i proti vládě ČSSD, jak ukázaly např. v době vlády Vladimíra Špidly (ČSSD), která také zvyšovala daně.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp