Deník Lidové noviny píše, že tato praxe je natolik rozšířená, že jen ze čtyř fakultních nemocnic, spravovaných ministerstvem, se takto ztratilo více než čtvrt miliardy korun. Alespoň to tvrdí poslanec Vít Němeček z ODS. Největší boom prý tato praxe zaznamenala v letech 2006 - 2008. Nákupy ve fakultních nemocnicích měl v té době na ministerstvu na starosti náměstek Marek Šnajdr.
Jako příklad lze uvést například nákup kamery na zobrazování radioaktivních látek v těle. Pražský Motol ji dokázal vysoutěžit za 9,5 milionu, olomoucká fakultní nemocnice za ní v rámci „modernizace“ dala 15,6 milionu.
V Olomouci se například „opravovalo“ i cétéčko, ovšem po vylepšení se vrátil přistroj s úplně jiným výrobním číslem. Stal se zde i případ, že kvůli modernizaci, která obvykle obsahuje jen výměnu některých komponent, muselo dokonce dojít ke stavebním úpravám, které způsobily tříměsíční výluku.
Podle odborníků je však těžké v takovém případě dokázat managementu nemocnice úmysl. Bývalý ředitel olomouckého špitálu Radomír Maráček u soudu tvrdil, že o výměně přístrojů nevěděl, a nakonec byl nepravomocně osvobozen.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav