Smutné čtení: Ekonom vysvětluje, proč se netěšit na to, co přijde po povodních

05.06.2013 9:46 | Zprávy

Ředitel pro strategii společnosti Partners Pavel Kohout ve středečních Lidových novinách jednoznačně varuje před bludem, že na povodních můžeme také vydělat. Škoda je vždy katastrofou pro ekonomiku, protože peníze, které byly vydány na její odstranění, mohly posloužit jinde, pokud by např. k povodním nedošlo. Kohout varuje, že podobně negativní dopad mívají různá prorůstová opatření vlády.

Smutné čtení: Ekonom vysvětluje, proč se netěšit na to, co přijde po povodních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Jakákoli snaha vlády povzbudit hospodářský růst jde vždy na úkor soukromého sektoru. Na vrub dluhu, který je třeba někdy splatit. Nebo na vrub daní, které by mohly být nižší, což by ekonomice pomohlo daleko více než nějaká 'opatření'. Zkrátka, kdykoli a kdokoli z vlády zmíní 'prorůstová opatření', zaslouží si již zmíněný výchovný záhlavec. Pochopitelně jen symbolický,“ píše autor.

Na skutečnost, že žádná katastrofa nemůže ekonomice prospět, upozornil již v polovině 19. století francouzský ekonom Frédéric Bastiat ve svém eseji „Co je vidět a co není vidět“. Již on jednoznačně odmítl tezi, že uličník, který rozbije okno, vlastně dá práci sklenáři.

Do jisté míry platí, že na povodních a jiných katastrofách mohou vydělat podvodníci, skrze pojistné podvody a další nekalosti. Kohout také připomíná, že každé uvolňování sebou nese značné plýtvání. Zpravidla bývají kvůli katastrofám také zvyšovány daně. Pokud se sečtou všechny tyto negativní efekty, dojdeme k tomu, že údajný prorůstový efekt povodní je pouze iluzorní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…