Sociologové: Občany trápí jiné problémy, než aby řešili "kamarádíčky" politiků ve funkcích

26.07.2013 16:30 | Zprávy

Ač pravicoví politici poukazují na to, že zemanovci stále více okupují významné úřednické posty, čímž si připravují lídry pro budoucí volby, realita stranických preferencí SPOZ poněkud skomírá. Podle agentury Median by SPOZ sotva dosáhla na poslanecké mandáty. Sociolog Jan Herzmann má vysvětlení: neparlamentní strany mají v dotazech agentur málo místa a lidé nejsou tázáni přímo.

Sociologové: Občany trápí jiné problémy, než aby řešili "kamarádíčky" politiků ve funkcích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Štengl připodobnil ve svém projevu Zemana nepřímo k papeži

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je podle průzkumu agentury Median ČSSD s 34 procenty. Na druhém místě voličské přízně by zakotvila KSČM s 18,5 procenta a TOP 09 by získala 15 procent, Do sněmovny by se mohli dostat také lidovci s 5,5 procenta. Ovšem pod potřebnou pětiprocentní hranicí by zůstaly jak Věci veřejné, tak i Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Obě zmíněné partaje by volila shodně tři procenta dotázaných. Jak je to možné?

„Musím upozornit na to, že agentura Median má pro tuto stranu, tedy pro SPOZ, nízká procenta dlouhodobě. My připravujeme na konec července hlubší analýzu a já očekávám, že preference pro SPOZ porostou,“ řekl k analýze Median ParlamentnímListům.cz bývalý ředitel agentury PPM Factum Jan Herzmann.

Zdůraznil, že v průzkumech mnoho agentur spíše podceňuje mimoparlamentní strany, a tak jim nevěnuje v dotazech pro voliče tolik pozornosti, kolik by se slušelo.

Poněkud zívají nad neparlamentními

„Je důležité také to, jak se lidí tázají, zda používají otevřenou otázku v průzkumech. Navíc zvláště Median patří mezi ty agentury, které svým modelem dotazování spíše nahrávají zavedeným politickým stranám, zejména parlamentním,“ řekl sociolog.

To, že se o některé ze stran hovoří velmi často, ale naopak prý vůbec neznamená, že ji také lidé pak volí.

„Vzpomeňme si zhruba před 16 lety na stranu Důchodci za životní jistoty. Strana byla klasickým důkazem toho, že poměrně velká známost u lidí ještě automaticky neznamená úspěch ve volbách. Oni dokonce přesáhli desetiprocentní hranici preferencí ještě někdy tři měsíce před volbami. Jenže svůj potenciál nedokázali využít, protože jejich představitelé nakonec nepřesvědčili voliče v různých televizních a rozhlasových debatách. Takže já bych s velkou obezřetností hovořil o tom, koho lidé budou volit za rok, protože to je ještě zatraceně daleko,“ zmínil také Herzmann.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…