Staří známí odboráři: Dnes se ještě nebojte. Uvidíte, co přijde

01.03.2013 12:41 | Zprávy

V některých případech zavřené ordinace ambulantních lékařů, jinde o podpoře protestu napovídá zelená stužka a možnost podepsat Petici pro zachování kvalitního zdravotnictví. Tu podepsalo jen za čtvrteční den 12 tisíc lidí (celkem bez dnešních podpisů 28 tisíc).

Staří známí odboráři: Dnes se ještě nebojte. Uvidíte, co přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

Lékaři se však sami rozhodují o tom, do jaké míry protest, který byl již několik týdnů naplánován na 1. března, podpoří. ParlamentníListy.cz se zeptaly dvou hlavních tváří lékařských protestů z minulosti.

Martin Engel a Miloš Voleman – tato jména zůstanou asi ještě dlouho zarytá v pamětích lidí z roku 2011, kdy Česko zasáhly zřejmě nejmasovější protesty lékařů s názvem: Děkujeme, odcházíme. Jak jsou na tom tito dva lékaři nyní? Podporují protest?

„Pokud se ptáte, zda jsem dnes v práci, tak nejsem,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Miloš Voleman. Jak dodal, jeho ambulantní ordinace v nemocnici však zůstává zavřená v pátek vždy – a tak by zřejmě náhodní návštěvníci těžko rozpoznali, zda je důvodem prázdné ordinace protest nebo běžně rozvržená pracovní doba lékaře.

Protest bych podpořil, i kdyby vyšel na jiný den, říká Voleman

„Pokud by ten protest připadl na jiný den, ordinaci bych nechal zavřenou, podpořil bych ho samozřejmě také,“ vysvětlil proto dál Voleman. Poukázal však na to, že sám přichází do styku hlavně s lékaři v nemocničním prostředí, a pro ty je složitější nechat ordinace zavřené, poněvadž musí být schopni poskytnout akutní péči. Právě takovou totiž pacienti přicházející do nemocničních ambulancí většinou potřebují.

„I proto se domnívám, že se protest spíše týká lékařů, kteří poskytují ambulantní péči mimo nemocnice. Pokud vím, většina důvody protestní akce chápe, podporuje, takže věřím, že se skutečně jen podle svého svědomí a možností rozhodovali, do jaké míry svůj nesouhlas s vývojem českého zdravotnictví vyjádří. Myslím, že mnozí uvítali hlavně tu možnost nechat si udělat pečlivou zdravotní prohlídku od svých kolegů – ovšem s jinou specializací. I o tom přece tento protest je,“ shrnul pro ParlamentníListy.cz Voleman. Zde je třeba připomenout, že opravdu akce nese název Den zdraví lékařů – což znamená, že tento den se stanou „pacienty“ i oni samotní, protože ho využijí k péči o své zdraví. 

Engela zklátila chřipka

Martin Engel v pátek 1. března také neordinoval. „Protest samozřejmě podporuju, ale k tomu jsem onemocněl chřipkou, takže i to mně brání v tom, abych mohl jako lékař teď sloužit,“ přiznal Engel, šéf lékařských odborů. Jak však dodal, jelikož i on  sám se řadí k nemocničním lékařům, uvědomuje si, že ambulance v nemocnicích uzavřít jednoduše, tak jak mohou učinit lékaři mimo ně, není možné. Přesto doplnil, že důvody protestu schvaluje většina lékařů, se kterými se v poslední době setkal, podporu slýchá i od pacientů. „Myslíte, že by jinak den před protestem podepsalo víc než 12 tisíc lidí tu naši petici?“ uzavírá otázkou Engel.

To není šprajc, lékaři se zaměří na své zdraví a odpočinek

Protest doktorů nemá být vnímán jako jejich „šprajc“, ale jako hlasité upozornění na to, že situace u nás je v této oblasti již velmi nebezpečná.

„Chceme, aby kolegové v nemocnicích, kde se dohodnou s managementem, si vzali tento den volno a péči omezili, aby bylo vidět, že jsme potřeba a že to bez nás nejde,“ řekl již před třemi týdny Martin Engel s tím, že lékaři si mají udělat sami čas pro své zdraví. Odpočívat, nebo si dojít na preventivní vyšetření.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…