Až donedávna nemohly obce regulovat hazard na svém území. Dubnové rozhodnutí Ústavního soudu přineslo zlom. Proč to však trvalo tak dlouho a jaká je úloha ministerstva financí? Zdá se, že v tomto příběhu vystupuje v roli záporného hrdiny. „Hazardní mafie pod taktovkou Státního dozoru nad loteriemi a sázkovými hrami ministerstva financí to vymyslela skvěle. Když vznikly videoterminály, vyvedla je mimo zákon a tím umožnila jejich zcela nekontrolovatelný rozvoj,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov. Odbor ministerstva financí podle něj místo aby hájil zákon, po něm léta šlapal. „Tragédie je opravdu slabé slovo,“ dodal.
Kalousek hájil hazard, míní aktivista
„Zdržovací taktika, obstrukce, nečinnost,“ tak zhodnotila pro Parlamentní listy.cz jednání ministerstva financí, potažmo Státního dozoru nad hrami a loteriemi, Jana Schlegelová, liberecká členka organizace Občané proti hazardu. Ještě ostřeji se vyjádřil ParlamentnímListům.cz chrastavský starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). „Tento odbor je v čele hazardní mafie,“ konstatoval.
Šéfem ministerstva financí je několik let Miroslav Kalousek (TOP 09). Jasno o jeho roli má další aktivista z Občanů proti hazardu Matěj Hollan: „Vždy do posledního dechu hájil hazard před vyhláškami, zákonem, Ústavou, Ústavním soudem i ombudsmanem,“ popsal pro server Česká pozice. „Existuje-li u nás něco jako politická zodpovědnost, měl by být ministr Kalousek premiérem Nečasem odvolán,“ zmínil.
Nekontrolovatelný rozvoj videoterminálů
Dlouholetým jablkem sváru mezi obcemi a ministerstvem financí jsou takzvané videoterminály. Ty totiž povolovalo ministerstvo financí, a obce na ně neměly žádné páky. Na rozdíl od výherních (ve skutečnosti však proherních) hracích automatů. Přitom se na obou zařízeních hrají stejné hry.
Masivní povolování videoterminálů začalo v roce 2007, kdy se (shodou okolností?) stal ministrem financí Miroslav Kalousek. „Hazardní mafie pod taktovkou Státního dozoru nad loteriemi a sázkovými hrami ministerstva financí to vymyslela skvěle. Když vznikly videoterminály, vyvedla je mimo zákon a tím umožnila jejich zcela nekontrolovatelný rozvoj,“ upozornil Canov. „Udělala to jednoduše. Prohlásila, že videoterminály jsou něco jiného než hrací přístroje. Neboť mají svůj „mozek“ v centrále, nikoli v samotném přístroji. Asi tak jakoby někdo prohlásil, že připojením na internet přestává být počítač počítačem,“ upřesnil starosta. Posudek na videoterminály vypracoval pro ministerstvo Jaroslav Zachariáš, později usvědčený podvodník, děkan z plzeňských práv.
Poslanci a senátoři – bílí koně či součást hazardní mafie
Proti této praxi se vzepřela nejdříve dvě města – Chrastava a Františkovy Lázně. Chtěla získat právo regulace videoterminálů na svém území. Ústavní soud jim dal za pravdu. Vyhráno však nebylo. Do věci se vložili poslanci a senátoři. „Kdyby nedělali nic, udělali by mnoho. Znamenalo by to, že ministerstvo financí by dle nálezu Ústavního soudu muselo aplikovat chrastavský nález a bez výjimky rušit povolení vydaná v rozporu s vyhláškami obcí,“ vysvětlil Canov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban