Svět se zbláznil, žasnou v ODS. Politolog vydání Nečase schvaluje

18.06.2013 17:35 | Zprávy

Do médií unikají zprávy o tom, že obvinění Petra Nečase ve věci údajného uplácení rebelujících poslanců je hotová věc. Prý je pouze otázkou času, kdy do sněmovny dorazí žádost o Nečasovo vydání. Pokud k tomu skutečně dojde, zničenou důvěru ODS to podle politologa Lukáše Jelínka už stejně moc zhoršit nemůže.

Svět se zbláznil, žasnou v ODS. Politolog vydání Nečase schvaluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Může v této situace ODS ještě víc poškodit, pokud bude obviněn i Petr Nečas? „Především si myslím, že by to už nikoho nepřekvapilo, protože je jasné, že paní Nagyová nejednala jen tak, že by si zrovna vzpomněla, že ocení tři odstoupivší poslance. Je jasné, že jak řekl Petr Nečas ve sněmovně, šlo o dohodu, kterou uzavíral on,“ uvádí pro server ParlamentníchListů.cz politolog Jelínek.

Nečasovo obvinění může otřást celým systémem

„Je tam pouze rozdíl, že tu dohodu jinak kvalifikuje Nečas a jinak ji kvalifikují policisté a státní zástupci. Je proto naprosto jasné, že pokud tato větev případu bude postupovat dál a bude-li dál přidělení postů považováno za korupci, je jasné, že na straně korumpujících musí být vyšetřován Petr Nečas,“ konstatoval.

Podle Jelínka jde stejně o veřejné tajemství, a proto si myslí, že by Nečasovo stíhání nijak dál popularitou samotné ODS neotřáslo. „Spíš by to otřáslo samotným systémem politických dohod a přidělování trafik,“ upozorňuje politolog.

Pokud by se Nečas v případě obvinění poslaneckého mandátu vzdal či nikoliv, je podle Jelínka podružné. „Nemyslím si, že by zrovna on nějak zásadně lpěl na poslanecké imunitě. Krom toho nepochybuji o tom, že sám Nečas je vnitřně přesvědčený, že postupoval podle určitých tradic, zvyků a jeho jednání není kriminalizovatelné,“ odhaduje Lukáš Jelínek.

Šéfové ČEZu a Českých drah prý odpovědnost nenesou

V textu obvinění, které zveřejnil deník E15.cz jsou i natvrdo citovány odposlechy rozhovorů Jany Nagyové s šéfem energetického gigantu ČEZ nebo s generálním ředitelem Českých drah Petrem Žaludou. V nich domlouvají možné přidělení postů pro exposlance.

Do kauzy jsou tak zataženy i hlavní postavy největších českých firem. Jelínek nicméně soudí, že je potřeba vnímat ohraničení politické a trestněprávní odpovědnosti. „Pochopitelně šéfové samotných firem mají určitý vliv na obsazování postů, a to, jak je s dozorčími orgány nakládáno. Nenesou ale odpovědnost za to, kdo bude do těchto orgánů vládou, ministerstvem nebo parlamentem vyslán,“ je přesvědčen.

„Z hlediska šéfů firem se o žádné odpovědnosti mluvit nedá, dá se však mluvit o samotném systému, který je veskrze špatný a v tom nejhorším slova smyslu klientelistický. Včetně provázání šéfů firem na politické strany a ústavní činitele,“ podotýká Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…