Syn Pavla Landovského kriticky promlouvá o poměrech v ČSSD

10.05.2012 13:11 | Zprávy

Jakub Landovský, syn herce Pavla Landovského, je řadovým členem ČSSD na Praze 7. Přesto je poslední dobou dost vidět i slyšet. Jeho výzva „Živá ČSSD“ vzbudila bouři negativních reakcí. Mladý sociální demokrat se tomu ani nediví - stejně jako jeho otec si servítky rozhodně nebere.

Syn Pavla Landovského kriticky promlouvá o poměrech v ČSSD
Foto: Martin Kovář
Popisek: ČSSD slavila 1. máj ihned po KSČM

V rozhovoru pro server Česká pozice mluvil zejména o poměrech v pražské ČSSD. Ta podle něj musí hledat novou tvář poté, co zkrachoval projekt spojenectví sociálních demokratů s bémovskou ODS, postavený na vzájemných kšeftech. Ten je prý neblahým dědictvím poslední dekády. Prsty v něm podle Landovského mají kromě "známých firem" i lidé, kteří se tváří jako největší obhájci sociální politiky.

"Mesalianci ODS a ČSSD spoluvytvářel například Jiří Paroubek. Petr Hulínský jí ale jako dokonalý dispečer dovedl k dokonalosti," označuje Landovský otce magistrátní velké koalice. Pražská ČSSD podle něj nyní ukazuje, že není schopna zpětné vazby. „Propadla ve sněmovních volbách v roce 2010, kde dostala jen 15 procent, a přesto nedošlo k obměně tváří a postupů,“ konstatuje znechuceně Landovský. V budoucnu se však podle něj této výměně nevyhne. „V opozičních řadách nemohou být lidé s máslem na hlavě důvěryhodní.“

Zklamání prý zažil třeba ve chvíli, když pražská ČSSD odmítla podpořit senátní kandidaturu bývalé zástupkyně ombudsmana Anny Šabatové. „Je to kandidátka s nespornou erudicí, životní zkušeností a morální integritou. Jenže krajský výkonný výbor ji bez vysvětlení, beze slova zamítl a neuvedl k tomu žádný kloudný důvod. Ze  strany krajského vedení to byla možná pomsta Jiřímu Dienstbierovi, který Annu Šabatovou navrhoval. Ale dovedu si představit, že životní postoje kandidátky musely na exkomunisty v našich řadách působit jako červený hadr na býka,“ říká Landovský.

Nechce však, aby to bylo vnímáno jako primitivní antikomunismus. „U těchto lidí mi vadí hlavně totalitní způsob chování,“ vysvětluje. To je prý vidět i na způsobu, jakým jsou v rámci strany schvalování kandidáti do voleb.

„Kandidátka se navrhne jako celek „en bloc“ a kohorty prověřených straníků ji odhlasují pod pohrůžkou, že pokud chtějí skutečné volby se soupeřícími kandidáty, tak se domů před půlnocí nedostanou. Pak ještě bagetu do tašky a jde se domů,“ popisují současnou podobu vnitrostranické demokracie ČSSD.

Přidává také vzpomínku, jak byl za kritiku obvodní organizace na Praze 7 vylučován ze strany. „První hlasování dopadlo patem 5 pro vyloučení a 5 proti. Ve druhém kole mě nutili k sebekritice, což jsem nebyl ochoten předvádět, a pak vydal předseda Klíma v zákulisí pokyn. Proti vyloučení hlasovalo najednou devět lidí, pro vyloučení byl jeden,“ popisuje Landovský.

Přesto věří, že se ČSSD podaří oživit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…