Tajemné spiknutí, o kterém se nahlas nemluví. V hlavní roli generál gestapa, který zběhl k CIA

08.06.2014 12:22 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Konspirativní teorie dějin rozhodně mají jisté kouzlo přitažlivosti oproti oficiálním výčtům hospodářských sil, společenských a politických trendů. Jenomže vzhledem k jejich utajované povaze se nelze vyhnout jisté míře spekulací. Možná, že některé jsou zcela vymyšlené, jiné mají v mnohém pravděpodobně reálný základ. I proto se ParlamenntíListy.cz zaměřily tentokrát na jedno spiknutí - spiknutí Odessa. Co o něm víme?

Tajemné spiknutí, o kterém se nahlas nemluví. V hlavní roli generál gestapa, který zběhl k CIA
Foto: hns
Popisek: Přísně tajné, ilustrační koláž

Odvěkým posláním dějin je pomáhat lidem chápat současnost a zasvěceně přemýšlet o budoucnosti. Dnes, stejně jako v minulosti, zůstávají skutečné síly ovlivňující průběh událostí skryty našemu zraku. Jdou země do války z proklamovaných morálních a politických důvodů, anebo aby naplnily spleť tajných hospodářských a strategických záměrů? Jaké jsou skutečné vztahy mezi USA a utlačovatelskými režimy? Do jaké míry jsou západní demokracie řízeny a ovládány velkým byznysem a osobními zájmy? Definitivní odpověď na tyto otázky najdou zase asi jen historikové budoucnosti, prozatím si musíme brát ponaučení z minulosti, abychom se lépe orientovali v přítomnosti.

A právě to se kniha Joela Levyho s názvem Tajné spolky (nakladatelství Metafora) pokouší poskytnout. A tak popisuje dějinné epizody a události, které vrhají světlo na roli skrytých sil při jejich utváření. Na jeden takový moment se ParlamentníListy.cz společně s knihou rozhodly zaměřit.

Konspirativní teorie dějin rozhodně totiž mají jisté kouzlo přitažlivosti oproti oficiálním výčtům hospodářských sil, společenských a politických trendů. Jenomže vzhledem k jejich utajované povaze se nelze vyhnout jisté míře spekulací. Tentokrát se s pomocí výše uvedené knihy, která poprvé vyšla ve Velké Británii v roce 2004, redakce podívá na jedno spiknutí, které, i když bývá často zapojováno do konspiračních teorií, je pravděpodobně jen výplodem fantazie. Přesto prý nějaké aspekty lze brát jako pravdivé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…