Havlík připomíná, že povodně se pokaždé stanou příležitostí pro politiky, kteří si pro sebe mohou nahrát body. Anebo se ztrapnit. Vždy se také začne zjišťovat, zda šlo některým škodám předejít. A hledá se viník. „Již teď je jisté, že se názory budou lišit a již nyní jsou předmětem nechutných politických tahanic. Konec konců, již za rok jsou přeci volby. Začíná tuhý boj o interpretaci příběhu. Hledají se padouši i hrdinové, ostatně jako vždy,“ myslí si Havlík.
Proč nešly evropské dotace na protipovodňová opatření?
Podle Havlíka by bylo užitečnější se ptát, zda se stát z dřívějška poučil, a vzniklé škody tak zmírnil. „Poučili jsme se z předchozích povodní většího rozsahu? Využili jsme všech možností a zdrojů, abychom byli příště lépe připraveni? Obávám se, že ne dostatečně,“ skepticky si odpovídá Havlík.
Celý text si přečtěte ZDE
A zmiňuje příklad Bratislavy, v níž nedávno vybudované protipovodňové zábrany musely čelit trojnásobnému množství vody než ty v Praze. Zábrany byly financovány z fondů EU, zatímco v České republice šly peníze na pochybné projekty. „U nás končily evropské dotace nezřídka v privátních investicích do různých golfových hřišť a lyžařských areálů. Prý to byl veřejný zájem. Čí?“ ptá se Havlík. Místo toho měly být podle něho využity například právě na protipovodňová opatření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze