Premiér Petr Nečas oznámil, že poslepoval většinu v parlamentu. Pro tuto chvíli tak ukončil vyhlídky na předčasné volby, které by skoro určitě vyhráli opoziční sociální demokraté. Bezprostředním testem bude páteční hlasování o důvěře. Ale větší výzvou je podle respektovaného týdeníku obnovení důvěry veřejnosti před volbami plánovanými na rok 2014. Koalice tří stran nastoupila v roce 2010 uprostřed velkých nadějí, že zaútočí proti korupci a špíně. Může se ale pochlubit jen málem. Skandály se rychle šířily, společnost má po krk mizerné úrovně veřejného života a škrtů, které mají dostat deficit pod tři procenta HDP, zdůraznil The Economist.
Celý systém je prohnilý
Podle průzkumů 80 procent lidí vládě nedůvěřuje. Nějakých 90.000 lidí přišlo v sobotu v Praze na odborářskou demonstraci proti vládě. Podle The Economist jsou hlavní politickou měnou v České republice obvinění z korupce. Ta mohou být skutečná nebo smyšlená kvůli diskreditaci protivníků. Mnoho obvinění padne a málo se jich vyjasní. Jedno z posledních se týkalo skandálu kolem politického šíbra Romana Janouška, další kolem drahých audiovizuálních služeb během českého předsednictví EU, třetí se dotýká role bývalého ministra životního prostředí a nyní hlavního politického stratéga ODS, Pavla Drobila. Stoupenci ODS si myslí, že tito lidé byli falešně obviněni. Další si myslí, že celý systém je prohnilý. Uprostřed této záplavy obvinění a protiobvinění je snadné pochopit, proč tolik Čechů má pocit, že jejich vládci promarnili jejich důvěru, napsal The Economist.
Vysvětluje, že celé zakolísání následovalo po rozkolu koaličních Věcí veřejných. Vicepremiérka Karolína Peake se odtrhla s odůvodněním, že nemůže zůstat ve straně, jejíž hlavní autorita, Vít Bárta, byl usvědčen z korupce. S Karolínou Peake zběhlo deset poslanců VV, kteří by dali vládě těsnou většinu. VV v průzkumech nedosahuje pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do parlamentu. Reputaci tohoto populistického uskupení nepomohlo spojení se soukromou bezpečnostní agenturou ABL, kterou řídil Bárta. Předpokládaný vliv této společnosti v kalných vodách mezi úřednickým aparátem, politikou, byznysem a zpravodajskými službami dalo češtině nové slovo: abelizace, píše britský týdeník.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp