„Návrh byl veden snahou předcházet podvodům, ale důsledky jsou opačné,“ konstatuje pro Hospodářské noviny Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Zákonodárci původně chtěli, aby každý vlastník dostal informaci, že se s jeho nemovitostí na katastrálním úřadě něco děje, případně aby mohl rychle reagovat na návrhy podvodníků.
K předloze však bylo v Poslanecké sněmovně navrženo mnoho pozměňovacích návrhů. Jeden z nich v jednom z bodů vyměnil termín „vlastník“ za termín „účastník řízení“. Kvůli tomu - a dalším změnám - si tak vlastník může vybírat způsob informování o dění v katastru pouze při správním řízení vkladu do katastru.
Podvodník si tak může zfalšovat návrh na vklad, tím získá právo výběru způsobu vyrozumění, následně může nahlásit vlastní telefonní číslo či e-mailovou adresu, a když se pak pokusí s majetkem manipulovat, skutečný vlastník se nedozví vůbec nic.
Předseda Občanského sdružení majitelů nemovitostí Tomislav Šimeček hovoří v souvislosti s produktem poslanecké tvořivosti o „paskvilu“. Chyby si však jsou vědomi i senátoři, kteří mají o předloze hlasovat v červnu a pokusí se chybu napravit. Průtahy se schvalováním by ale mohly vést k tomu, že se návrh nepodaří uvést do praxe od začátku příštího roku, jak bylo zamýšleno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav