Podle Nejvyššího státního zástupce je možné zveřejnit kompletní seznam lidí, kterým pomohla amnestie. Celkem prý podle druhého článku, který zastavoval dlouhá řízení, bylo amnestováno celkem 391 lidí v 327 kauzách. Mezi nimi například Jiří Štěpánek, který byl devět let uprchlý v Karibiku a vrátil se až několik dní před vyhlášením amnestie.
Zeman se však domnívá, že na lidi jako on by se amnestie vztahovat neměla. Podlé jejího holého textu by sice měli být osvobozeni, ale zařazeno do kontextu to vyznívá jinak. „Jestli to čtete v souvislostech, do kterých byla amnestie zařazena a kterými byl odůvodněn článek dva, tedy že je to důsledek pomalosti justice, tak z tohoto hlediska by bylo na místě období, kdy byli lidé uprchlí, z této lhůty vyloučit,“ říká. I Evropský soud pro lidská práva podle něj při posuzování délky řízení zkoumá, čím byly způsobeny případné průtahy. A v případě uprchlých je prý zjevné, že příčina byla na jejich straně.
Oceňuje proto například plzeňského soudce, který odmítl práv z tohoto důvodu udělit amnestii daňovému podvodníkovi Šrubařovi. „Je to velice rozumné rozhodnutí,“ pokyvuje hlavou šéf žalobců v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Sám prý bude v podobných případech před soudem používat stejnou argumentaci.
V některých případech, například u manažerů z H systému, nedávno Nejvyšší soud zamítl stížnost státního zastupitelství, což bylo některými interpretováno jako definitivní tečka. Zeman se však ještě chce pokusit o zvrat s dalším opravným prostředkem. „Trochu jsme počítali, že stížnosti budou zamítnuty,“ připouští. „Já za sebe podávám dovolání k Nejvyššímu soudu,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav