Úřad vlády se hájí jako vykutálený zloděj, říká exposlanec

30.08.2013 13:12 | Zprávy

Po nástupu vlády premiéra Jiřího Rusnoka začal Úřad vlády pod vedením Radka Augustina (dříve SPOZ) zveřejňovat informace o platech zdejších pracovníků z dob Topolánkovy, Fischerovy i Nečasovy vlády. Podle informací serveru Lidovky.cz to má ale háček. Často jsou zveřejňovány jen úřední pozice a jejich platové ohodnocení - bez jmen konkrétních osob.

Úřad vlády se hájí jako vykutálený zloděj, říká exposlanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na středečním jednání vlády byli přítomni kromě Karla Schwarzenberga a Kamila Jankovského všichni ministři

Úřad vlády se brání, že zákonné povinnosti učinil za dost a nemůže být nucen upřednostňovat právo na informace před právem na ochranu soukromí. Opírá se přitom o právní stanoviska odlišná od těch, která vyžadují podání kompletních informací. Zastáncem co nejširší informovanosti veřejnosti je i jeden z autorů zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

Úřad se zaštiťuje doporučením Ministerstva vnitra

"Veřejně vyzýváme pana Oldřicha Kužílka, aby neprodleně podal podnět Úřadu vlády dle zákona o svobodném přístupu k informacím na odtajnění konkrétních jmen se zveřejněnými platy. Jedině tak bude možné prostřednictvím nezávislého soudu ověřit správnost postupu našeho úřadu,“ píše Jan Hrubeš, mluvčí vlády.

Kužílek však obdobná prohlášení odmítá s poukazem na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Úřad vlády se podle jeho názoru chová jako zloděj, který po svém zadržení prohlásí, že má jiný právní názor na trestný čin krádeže.

Úřad vlády však stále trvá na svém a připomíná, že se řídí metodickými pokyny Ministerstva vnitra. Tyto pokyny vyzývají k obezřetnosti v případě podávání informací veřejnosti. Kužílek to však opět odmítá. "Představa, že metodický pokyn je silnější než listina základních práv a svobod je vskutku komická," říká pro server Lidovky.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…