Podle Jaroslava Součka z Odborového svazu KOVO připadá v Česku na každé volné místo 15 uchazečů. I proto je podle lidí nereálné jít nahlásit zaměstnavatele, který na pohovoru předloží nelegální nabídku – žadatel tím přijde o místo.
Čerstvě nezaměstnaná Renata Jelenová v pořadu popsala typický případ. Přijde na pohovor a zaměstnavatel jí nabídne, že jí bude oficiálně platit mzdu o něco málo vyšší, než je minimální mzda (v současnosti 8000 korun). Zbytek jí bude dávat „bokem“ – nebude se z toho platit daň, ale ani pojištění. „Ten člověk má nižší nemocenskou, nižší důchod. A co má dělat? Za ním stojí 15 dalších zájemců,“ podpořila ženu moderátorka Michaela Jílková.
„Když přijdu na pohovor a nepřistoupím na tohle, tak mám smůlu,“ dodala Jelenová. „V takovou chvíli se má ten člověk obrátit na inspektorát práce,“ radil jí Jan Matoušek z České bankovní asociace. Jenže podle šéfa pražského inspektorátu není taková situace jednoduchá. „Těžko se dokazuje, když je nějaký plat načerno bokem,“ připustil Jaroslav Stádník.
Když to zaměstnanec přijme, také poruší zákon
„Ta doba je zlá,“ ozval se zástupce živnostníků Aleš Hemer. „Já to nehájím. Ale jestliže někdo takovou nabídku dá a někdo ji přijme, tak zákon porušují oba,“ upozornil. Na to ale odborář Souček odvětil, že tak jednoduché to v reálu není. Vztah zaměstnavatele a zaměstnance není rovnocenný. Když zaměstnanec takovou nabídku odmítne, tak přijde o místo, i kdyby byl v právu.
„Pokud se jedna strana toho vztahu chová nekorektně, tak strana, která se cítí poškozená, se má obrátit na soud,“ hájil svou i Matoušek z bankovní asociace. „Jenže pak v této době, kdy je vysoká nezaměstnanost, přijdete o místo. Zkuste si to představit, najednou jste na podpoře,“ odvětila ale moderátorka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan