Tunelovat se dá všechno. Minulost, přítomnost i budoucnost. Myslí si to sociolog Jan Keller, který poukazuje na to, že Česká republika nemá svou vlastní politiku, ale jen respektuje diktát neoliberalismu. „Jeho podstatou je mafianizace ekonomiky. Neoliberální ekonomika funguje na principech klasické mafie," uvedl sociolog Jan Keller ve svém příspěvku na Vratimovském odborném semináři, který pořádala KSČM. Záznam jeho projevu zveřejnily komunistické Haló noviny na svém profilu na youtube.com.
Vysvětluje to tak, že v obou případech jde o to vyvolat obavy a nejistotu, pak nabídnout ochranu a z ní pak těžit. Klasická mafie je podnik na poskytování ochrany za úplatu. „Podobně neoliberální ekonomika nejprve vyvolává strach a pak nabízí, že pocit nejistoty za úplatu sníží," poukázal profesor Keller na nejistotu na trhu práce, obavy ze stáří a z nemoci. To ale považuje až za třetí fázi tunelování.
Profesor Keller na ParlamentníchListech.cz:
- Profesor Keller: Pro Francouze je Čech jako Rom. Mají nás za zloděje
- Profesor Keller v úspěch partaje Romů nevěří. Rozhádají se
- Keller opět na straně Romů: Nečas je chce zaparkovat na střední
Tunelování přítomnosti završí daňový zákon
Tou první bylo tunelování minulosti, což byla privatizace majetku vytvořeného v minulosti. „Je zajímavé, že údajně zoufale nevýkonné hospodářství poskytlo prostředky k obrovskému zbohatnutí jedné společenské vrstvy a ještě se vyvezlo do zahraničí. Přitom stát na privatizaci nijak nezbohatnul, naopak se vydal cestou zadlužování," upozornil sociolog na paradox privatizačního procesu po česku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník