„Pokud probíhala na Vrchním státním zastupitelství v Praze bezpečnostní akce v zájmu státu, jak konstatoval na svém brífingu nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman, bylo povinností JUDr. Stanislava Mečla mě při předávání úřadu dne 22. 2. 2012 o této skutečnosti informovat. To však JUDr. Stanislav Mečl neučinil, což považuji za fatální selhání. O žádné bezpečnostní akci jsem tedy nevěděl, proto jsem nemohl způsobit její vyzrazení,“ uvedl Rampula v prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. O akci se prý dozvěděl až z médií a trvá na tom, že podle záznamu z kamer způsob provedení akce neodpovídá úkonům trestního řízení.
„Samotná akce zachycená na kamerovém systému Vrchního státního zastupitelství v Praze svojí mimořádností stále vyvolává mnoho vážných otázek, což potvrzují reakce expertů na bezpečnostní problematiku. Dle názoru těchto expertů (např. Andor Šándor či Václav Láska) se nemohlo jednat o policisty. Pozastavují se nad časovou souvislostí akce s vyhlášením rozsudku Městského soudu v Praze, nad způsobem provedení i uskutečnění akce v noci a pod kamerami,“ uzavřel Rampula.
Ministr nehodlá na Rampulu reagovat. V pondělí jde k premiérovi
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na dotaz redakce, zda se nehodlá k zásadnímu prohlášení vyjádřit, odpověděl smskou "NE".
Premiér se zítra v celé záležitosti potká s Pospíšilem, který už v pátek naznačil, že pokud Rampula zůstane ve funkci, on odchází. „Politická reprezentace se musí rozhodnout, zda pan Rampula zůstane ve funkci. Pokud zůstane, tak ale asi beze mě,“ uvedl Pospíšil pro LN. „Je nutné, aby státní zastupitelství bylo obsazeno důvěryhodnějšími osobami,“ doplnil v souvislosti.
Stínadla se bouří
Část poslanců ODS požaduje urychlené vyřešení celé záležitosti. Podle poslance Pavla Béma Pospíšil situaci nezvládá. „Ministr spravedlnosti situaci uspokojivě neřeší,“ uvedl v sms pro ParlamentníListy.cz Bém. Jeho stranický kolega Boris Šťastný vidí situaci na NSZ ještě černěji.
„Nejsem odborník na tuto oblast, ale zprávy z médií jsou zneklidňující. Situace na stáním zastupitelství je nepřehledná a určitě to celé nevyvolává důvěru v český justiční systém a právní řád. Působí to tak, že panuje anarchie. Pokud je odvolán vrchní státní zástupce, soud pak zvrátí ministrovo rozhodnutí, to jistě důvěru nevzbuzuje. Potom i kauza s kontrolou na městském státním zastupitelství Praha a vydávání spisů je minimálně podezřelá. Hrozí válka v justici a určitě je nutné najít systémové řešení. Neumím posoudit, jestli je tato věc dána chaosem v řízení, či jde o účelový boj, nicméně vnímám, že ten problém se spíše dále hrotí, než aby byl nějak ze strany ministerstva řešen a tlumen,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Boris Šťastný.
Nečas jej nemůže odvolat
Premiér a předseda ODS Petr Nečas na dotaz iDnes.cz, zda má ministr jeho podporu, a to i v tom, že má Rampula ve funkci skončit, odvětil jen obecně. "Pokud je ministr za ODS ve funkci, tak jen s mojí podporou. Pokud o ní přijde, odchází z funkce. Obecně platí, že nikdo, ani já, nemá svou pozici ve vládě jistou," uvedl předseda vlády.
Za Pospíšila a jeho snahu odvolat Rampulu se naopak postavily protikorupční iniciativy. Veřejnost proti korupci ve svém pátečním prohlášení kvitovala ministrovy kroky. Do textu připojila i „výhrůžku“ Petru Nečasovi
„My ale nemlčíme, hlasitě protestujeme! Neopovažte se odvolat Jiřího Pospíšila,“ píše autor.
Podle politologa Jana Bureše z Metropolitní Univerzity je případné Pospíšilovo odvolání naprosto nelogické. „ Byl by to chybný Nečasův krok, přestože ta část ODS napojená na podnikatelské kruhy by si to jistě přála. Pospíšil je ale dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších politiků a jedním z mála, který přináší straně ještě pomyslné body. " zhodnotil pro ParlamentníListy.cz Bureš.
K informacím, které zazněly v souvislosti s událostí na Vrchním státním zastupitelství v Praze prezentované na tiskové konferenci VSZ v Praze dne 24. 2. 2012 uvádím následující:
JUDr. Vlastimil Rampula Vrchní státní zástupce v Praze V Praze dne 26.2.2012 |
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera