V Konsolidační bance, později přeměněné na Českou konsolidační agenturu, se kumulovaly pohledávky státu z privatizace. Později se Česká republika rozhodla agenturu zrušit a pohledávky odprodat soukromým subjektům. Firmám ovšem byly současně poskytnuty garance, kterých se nyní po státu začínají domáhat.
Teď prý záleží na tom, jak stát tento problém vyřeší. „Pokud by došlo na vyplacení garancí v plné nebo částečné výši, bude mít tato operace značný vliv na deficit i dluh. V krajním případě by mohlo být ohroženo ukončení řízení o nadměrném schodku vedené s Českou republikou ze strany Evropské unie,“ píše Česká pozice.
Podle jejích informací chce ministr financí Miroslav Kalousek předložit vládě návrh řešení, které by stálo zhruba miliardu, což by rozpočtovou stabilitu příliš neohrozilo. Je však otázkou, zda se jej podaří prosadit. Celkové požadavky firem na vyplacení garancí prý dosahují částky přibližně 30 miliard, což je plných 0,8 procenta HDP.
Proto by tato kauza mohla společně s povodněmi pohřbít vládní snahu o snížení deficitu veřejných financí, které kabinet podle některých ekonomů obětoval ekonomický růst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav