Hlavně v předvánočním období pak Češi velmi často uvažují o tom, že překlenou zvýšené náklady tím, že si vezmou půjčku. Vybírat je z čeho, možností je také celá řada. Jen je třeba mít na paměti to, že bude třeba finanční obnos, navíc navýšený o úroky, zase vrátit. A jde-li o nějaký typ rychlé drobné půjčky (v řádech stokorun či několika málo tisíc), že bude třeba myslet na vrácení hned v lednu. Pokud se tak nestane, je na problém zaděláno.
„Mapovali jsme, jak řeší Češi finanční situaci před vánočními svátky a v jaké struktuře jim vznikají dluhy. Ukázalo se, že nejčastěji sahají k půjčkám u nebankovních finančních institucí (32 procent), ke kontokorentu (v 26 procentech) a každý čtvrtý Čech pak řeší zvýšené náklady využitím kreditní karty,“ prozradila ParlamentnímListům.cz mluvčí Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková.
Další poměrně hojně využívanou kategorii, v které se Češi zadlužují, tvoří spotřebitelské úvěry u bankovních institucí (12 procent) a poté půjčky po telefonu, od kamarádů či rodinných příslušníků (5 procent).
„Nesplácené vánoční půjčky se do správy inkasních agentur dostávají se zpožděním cca 3-6 měsíců, proto až někdy o prázdninách budeme moci porovnat, zda oproti minulým obdobím došlo letos k nějakému nárůstu,“ upřesnila ještě Tatýrková.
Půjčování na svátky mírně polevuje
Půjčovat si peníze na vánoční dárky a hostinu se přece jen v posledních letech již neobjevuje v takové míře, jako v letech krátce po roce 2000. „Z výzkumu Ery vyplývá, že si na dárky plánuje půjčit stále méně lidí. Přesto je stále dost těch, co si na dárky půjčují,“ připouští i mluvčí Ery a Poštovní spořitelny Martina Slavíková. Z dat Era půjček shromažďovaných od roku 2007 tak vyplývá, že i když dochází k mírnému útlumu, lidé stále nejvíce žádají o úvěrové produkty na jaře, před letními prázdninami a - právě v předvánočním čase.
Jen jeden Čech ze sta nakonec dluhy neuhradí, v jiných zemích je to horší
Ovšem kdo by se domníval, že Češi jsou na tom s dluhy ve srovnání s jinými zeměmi katastrofálně, plete se. Mezinárodní inkasní agentura EOS KSI udělala v tomto období průzkum a ukázalo se, že čeští zákazníci patří v oblasti úhrady dluhů mezi ty lepší v Evropě. Ačkoli v České republice platí pozdě každý pátý zákazník, svůj dluh nakonec nikdy neuhradí pouze jedno procento spotřebitelů. A kde jsou na tom hůř? Nejvíce opožděných plateb zaznamenávají v Německu a Polsku. Tam téměř každý třetí zákazník splácí své dluhy se zpožděním. I to ukázal to mezinárodní průzkum provedený v 13 evropských zemích včetně České republiky.
„V Německu je platba na fakturu tradičně nejoblíbenější forma úhrady, a to například i při internetovém či katalogovém prodeji. Proto je v této zemi také větší procento pozdě zaplacených pohledávek oproti státům, kde se platí více v hotovosti,“ vysvětlil jednatel inkasní společnosti Vladimír Vachel. Jak dodal, dá se zde spatřovat úměra – volnější způsob úhrady sice zvyšuje objemy prodejů, nicméně s vyšším rizikem výpadku platby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová