Velké předvánoční varování: Češi, pozor na vaše peněženky i dluhy

04.12.2013 16:30 | Zprávy

Velká řada lidí ve světě žije na dluh. Za poslední desetiletí se to stalo běžnou součástí životů lidí, hlavně ve vyspělých zemí. A tak si půjčují, používají kreditní karty, půjčky, hypotéky a stávají se stále více závislí na bankách a dalších institucích – třeba i proto, že jim dávají možnost peníze na úhradu dluhů vydělat. Podobně je na tom i Česko.

Velké předvánoční varování: Češi, pozor na vaše peněženky i dluhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Hlavně v předvánočním období pak Češi velmi často uvažují o tom, že překlenou zvýšené náklady tím, že si vezmou půjčku. Vybírat je z čeho, možností je také celá řada. Jen je třeba mít na paměti to, že bude třeba finanční obnos, navíc navýšený o úroky, zase vrátit. A jde-li o nějaký typ rychlé drobné půjčky (v řádech stokorun či několika málo tisíc), že bude třeba myslet na vrácení hned v lednu. Pokud se tak nestane, je na problém zaděláno.

„Mapovali jsme, jak řeší Češi finanční situaci před vánočními svátky a v jaké struktuře jim vznikají dluhy. Ukázalo se, že nejčastěji sahají k půjčkám u nebankovních finančních institucí (32 procent), ke kontokorentu (v 26 procentech) a každý čtvrtý Čech pak řeší zvýšené náklady využitím kreditní karty,“ prozradila ParlamentnímListům.cz mluvčí Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková.

Další poměrně hojně využívanou kategorii, v které se Češi zadlužují, tvoří spotřebitelské úvěry u bankovních institucí (12 procent) a poté půjčky po telefonu, od kamarádů či rodinných příslušníků (5 procent).

„Nesplácené vánoční půjčky se do správy inkasních agentur dostávají se zpožděním cca 3-6 měsíců, proto až někdy o prázdninách budeme moci porovnat, zda oproti minulým obdobím došlo letos k nějakému nárůstu,“ upřesnila ještě Tatýrková.

Půjčování na svátky mírně polevuje

Půjčovat si peníze na vánoční dárky a hostinu se přece jen v posledních letech již neobjevuje v takové míře, jako v letech krátce po roce 2000. „Z výzkumu Ery vyplývá, že si na dárky plánuje půjčit stále méně lidí. Přesto je stále dost těch, co si na dárky půjčují,“ připouští i mluvčí Ery a Poštovní spořitelny Martina Slavíková. Z dat Era půjček shromažďovaných od roku 2007 tak vyplývá, že i když dochází k mírnému útlumu, lidé stále nejvíce žádají o úvěrové produkty na jaře, před letními prázdninami a  - právě v předvánočním čase.

Jen jeden Čech ze sta nakonec dluhy neuhradí, v jiných zemích je to horší   

Ovšem kdo by se domníval, že Češi jsou na tom s dluhy ve srovnání s jinými zeměmi katastrofálně, plete se. Mezinárodní inkasní agentura EOS KSI udělala v tomto období průzkum a ukázalo se, že čeští zákazníci patří v oblasti úhrady dluhů mezi ty lepší v Evropě. Ačkoli v České republice platí pozdě každý pátý zákazník, svůj dluh nakonec nikdy neuhradí pouze jedno procento spotřebitelů. A kde jsou na tom hůř? Nejvíce opožděných plateb zaznamenávají v Německu a Polsku. Tam téměř každý třetí zákazník splácí své dluhy se zpožděním. I to ukázal to mezinárodní průzkum provedený v 13 evropských zemích včetně České republiky.

„V Německu je platba na fakturu tradičně nejoblíbenější forma úhrady, a to například i při internetovém či katalogovém prodeji. Proto je v této zemi také větší procento pozdě zaplacených pohledávek oproti státům, kde se platí více v hotovosti,“ vysvětlil jednatel inkasní společnosti Vladimír Vachel. Jak dodal, dá se zde spatřovat úměra – volnější způsob úhrady sice zvyšuje objemy prodejů, nicméně s vyšším rizikem výpadku platby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…