Víte, co byste neměli vědět? Lidé hledají pravdu v médiích nového typu

31.07.2013 18:52 | Zprávy

Víte, co byste neměli vědět? Zdá se vám to možná hloupá otázka, přesto stále více lidí touží tohle tajemství poodhalit. A jelikož jim to hlavní média, říkejme jim seriózní či mainstreamová, nenabízejí a často se informacím tohoto typu maximálně vysmívají, zvedá se zájem o média menšího významu, která však s těmito informacemi přicházejí.

Víte, co byste neměli vědět? Lidé hledají pravdu v médiích nového typu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

„Česká mediální scéna podléhá propagandě mocenských kruhů, myšlenkové lenosti a zjednodušené představě světa do té míry, že se na stránkách novin a v televizním zpravodajství málokdy dozvíme něco podstatného o dění v dnešním světě, který prochází obrovskou revolucí na všech úrovních,“ vysvětlují správci jednoho z nejznámějších webů uvedeného typu AC24. Ten dosáhl již vloni na jaře (tedy rok od svého založení) návštěvnosti 15 tisíc čtenářů denně, a tak je jisté, že jejich alternativní pojetí zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte, lidi zajímá. I proto vedle zmíněného webu lze diskutovat o příspěvcích na stejnojmenné facebookové stránce. Má už přes 30 tisíc fanoušků.

„Nechceme stavět svou existenci na kritice kolegů - novinářů, ostatně v redakcích pracuje řada schopných a čestných lidí, ale bohužel celkové vyznění ‚mainstreamových‘ médií je tristní. A proto vzniklo AC24, jako alternativa k oficiální ČT24 a spol. Zkoumáme kriticky události na světové a domácí politické scéně, přemýšlíme, co se děje na pozadí událostí. Dáváme prostor provokativním hlasům. Nabízíme čtenáři prostor k porovnávání a přemýšlení,“ vysvětluje tým AC24 na svých stránkách motivaci k tomu, proč web vznikl i v české podobě (podléhá licenci Creative Commons 3.0).

Pravda je na dosah

S podobným typem informací však přichází i další weby. Například Osud.cz, který má bohužel ty nejzajímavější články chráněné jen pro registrované uživatele, kteří si za přístup na ně zaplatí (najdou se však i zajímavé a zdarma), zajímavým počinem je i web s názvem zlo.cz. Osud.cz je určen rovněž všem, kteří hledají světlo, protože pravda je na dosah. Podle všeho jde o jeden z nejstarších českých webů s touto tématikou, poněvadž vznikl již v prosinci 1999. Ovšem tehdy to byl blog o všem, čemu se nedává nebo nesmí dávat prostor v masmédiích, jako web vznikl až o deset let později – v roce 2009. Denně ho navštíví zhruba 3000 čtenářů. „Od roku 2003 naši svobodu a provoz plně financují stovky našich předplatitelů,“ uvádí správci webu na svých stránkách. Na facebooku, kde správci stránky uvádějí, že: „Naším očekávaným produktem je člověk, který začne samostatně myslet a existovat... bez ohledu na cokoliv", se k této myšlence hlásí 261 fanoušků.

Vše o hroutící se ekonomice a finanční krizi

I (zlověstně znějící název) Zlo.cz má ve své náplni přinášet alternativní informace, zaměřené hlavně (ale nejen) na vše, co koho zajímá o finanční krizi a hroutící se ekonomice...Mimo řady různých textů poskytují tyto stránky i nemalé množství různých dokumentů z celého světa, navíc většinou vždy opatřených titulky (minimálně ve slovenštině). Člověk, který tedy má zájem odhalit roušku tajemství nebo si jen sám utvářet názor ve srovnání s informacemi, které se dočte v novinách a slyší v televizi, nemusí pracně surfovat po Youtube (kde se ovšem také najde značné množství filmů a dokumentů s konspiračními teoriemi).

I tento web má stejnojmennou stránku na Facebooku a na ní k středečnímu dopoledni tohoto týdne 1262 fanoušků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…