Podle Lecha Walesy se v současné době nacházíme v době očišťování se a přemýšlení o tom, kam dál. I kdyby se Evropa rozbila bez boje, vrátí se s vysokou pravděpodobností prý časem opět k podobnému společenství, jakým je Evropská unie. Upozornil však mimo jiné v tomto speciálním vysílání ČT přímo z Karlových Varů, kde byl představen životopisný film o něm, že v současné době prochází jistou krizí současná forma demokracie i kapitalismu.
„Politici kradou, podvádějí. Takovou demokracii lidé nechtějí. Je třeba to napravit, jinak se budeme setkávat s protesty a možná i revolucemi,“ varoval Walesa. Upozornil i na rizika, která v sobě skrývá bankovní sektor a která stála za spuštěním krize v roce 2008. Zdůraznil, že je třeba tlačit na to, aby bankovní sektor tyto krize nezpůsoboval i nadále, i když to bude značně problematické. Podle něj jsou lidé této doby příliš organizovaní, a nejsou tudíž připraveni na různé výzvy. Poté však pronesl velmi zajímavá slova, v kterých nabídl i značně kontroverzní návod na to, jak držet politiky pod kontrolou.
Čeká politiky čipování?
„Přemýšlejme nad tím, co způsobuje vznik krize. Tam, kde je mír a spravedlnost, tam se tyto krize starého typu dají předvídat a vyloučit je. Máme dnes tolik technologií, máme takové malé čipy, že ten, kdo chce být politikem, si nastaví nějaký čip, a všichni budou vědět, co dělá, všichni budou vědět, co páchá dobrého nebo zlého. A když tě chytí, že jsi někoho podvedl, tak se dá ten člověk odstavit od veškeré veřejné činnosti. Ale už bychom tyto technologie třeba měli zapojit do života. A pak můžeme hlídat úplně každého. Tato technologie nám umožňuje, abychom se chovali poctivě,“ míní Lech Walesa. Ke zklamání všech však bohužel za tímto jeho vyjádřením nenásledovala otázka, jak, kde a kdy by to mohlo začít být uváděno do reality.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová