Vzkázali mi, že mám vykrvácet. Britský podnikatel líčí zážitky s pražskou radnicí

19.04.2013 10:15 | Zprávy

O fungování pražské radnice a lidí, kteří se kolem ní pohybují, vypovídá otevřeně britský podnikatel David Maxwell. Ten hlavnímu městu pronajímá Škodův palác, kde sedí řada úředníků. Připouští, že cena za pronájem je příliš vysoká. Způsob, jakým s ním magistrát jedná, je však naprosto neuvěřitelný.

Vzkázali mi, že mám vykrvácet. Britský podnikatel líčí zážitky s pražskou radnicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

Úředníci ve Škodově paláci sedí posledních sedm let. Ročně to magistrát stojí 200 milionů, smlouva je podepsaná na dvacet let. Rada vedená Pavlem Bémem tehdy uzavřela dohodu s bývalým majitelem paláce, pražským podnikatelem Sebastianem Pawlowskim. Ten budovu před dvěma lety prodal společnosti Guyana Holdings, kde je největším akcionářem právě Maxwell.

„Nechali jsme si udělat posudky u pěti mezinárodních právnických firem a všechny řekly, že naše smlouva je zcela v pořádku,“ říká britský podnikatel v rozhovoru pro server iHNED.cz. Připouští, že cena za pronájem je nadstandardní, protože od roku 2006, kdy byla smlouva uzavřena, ceny nájmů výrazně klesly. „Proto jsme navrhli snížení ceny s tím, že za to chceme prodloužení nájemní smlouvy,“ říká podnikatel.

S právníky magistrátu se však podle něj vůbec nedá dohodnout. „Když mi před dvěma týdny magistrátní právníci řekli, že bych měl krvácet, tak jsem si řekl, že nevím, proč bych se s nimi měl dál scházet,“ říká. Přesto zkusil ještě jednu schůzku, která opět selhala, takže celá věc nejspíš zamíří k soudu.

Podnikatel věří, že české soudy mu dají za pravdu. A pokud ne, dojde na mezinárodní spor. „Jsme přece pod ochranou mezinárodních smluv, které zabraňují vládám, aby vám ukradly majetek,“ říká. „Chceme, aby si magistrát uvědomil, že žijeme v právním státě a je potřeba dodržovat smlouvy,“ dodává.

„Jejich přístup bych popsal slovy: Zemři, Maxwelle, zemři!“ říká o magistrátních právnících. Ti mu prý byli jediným protějškem, primátor Svoboda ani nikdo z radních se s ním nikdy nesešel.

Když přestanou platit, tak je zkrátka vystěhuju

„Jsem ochotný vyjednávat, ale chci za to něco dostat. Jak jsem říkal, adekvátní je podle mě prodloužení nájemní smlouvy, třeba o 25 let,“ říká ke sporu o cenu nájmu ve Škodově paláci. Ten prý v roce 2010 kupoval právě proto, že v něm byla uzavřená dlouhodobá nájemní smlouva s důvěryhodnou institucí - pražským magistrátem.

Pokud by pražský magistrát přestal za kanceláře platit nájem, bylo by prý řešení velmi jednoduché. „Kdyby přestali platit nájem, museli by se z budovy vystěhovat. Palác je velmi dobře situovaný, mohly by tam být kanceláře nebo hotel,“ říká Maxwell.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…