„Nemyslím si, že by základní příčinou nepopularity ODS bylo odklonění od pravicových zásad,“ prohlásil na Radiožurnálu Jan Zahradil s tím, že ani amnestie prezidenta Václava Klause by neměla mít nějaký vliv na preference strany. Podle něj je třeba kořeny problémů hledat v nich samotných, než vně ODS.
Změna vedení ODS nepomůže
Europoslanec Zahradil přiznal, že i on slýchává hlasy o změně vedení. S tímto názorem se ale neztotožňuje. „Vyměnit špičky je sice nejpohodlnější, ale ne nejefektivnější,“ řekl europoslanec. Podle něj by se ODS měla z takovéto chyby, kterou strana již udělala, ponaučit. A to v případě nepovedené změny Mirka Topolánka. „Moc to nepomohlo. Neměli bychom opakovat stejnou chybu dvakrát,“ řekl pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Zahradil.
Změnit vedení jednou či dvěma postavami problém ODS totiž nevyřeší. „Problémy ODS jsou hlubšího rázu. Máme špatnou pověst,“ míní Zahradil s tím, že někde je to opravdu oprávněné. „V některých regionech máme lidi, kteří ani nemohou důvěru vzbuzovat,“ dodal europoslanec pro Radiožurnál živě z Bruselu.
Řešením ODS je tedy odstřihnout se od těchto špatných symbolů. A konkrétních jmen není mnoho, dala by se dle Zahradila spočítat na prstech jedné ruky. „Typologicky je to jedno jméno propíráno v mnoha médiích. Pan Roman Janoušek,“ upřesnil.
Pokud budou modří i nadále spojováni s těmito lidmi, špatná pověst se jich bude držet pořád. Na místě je tedy odstřihnout se od určitých podnikatelů, aby se do čela místních organizací dostali lidé, u kterých je prokazatelné, že nejsou na nikoho napojeni a nikým voděni. Zahradil uvedl jako příklad zvoleného předsedu v Ústí, kterého dříve nikdo neznal. A zřejmě byl zvolen proto, že u něj existovala záruka, že není napojen na kmotrovské kruhy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno