Zastupitelé Jindřichovic: Zbytečně nenasírat lidi

06.09.2011 9:31 | Zprávy

REPORTÁŽ Sice zapadákov ve frýdlantském výběžku, ale mladé rodiny s dětmi se tam hrnou. Obci Jindřichovice pod Smrkem se taky přezdívá varta novodobých hippies nebo ekologická laboratoř. Bývalý starosta Petr Pávek tam postavil dvě větrné elektrárny, kotelnu na biomasu a zakázal vstup úředníkům bez předchozího ohlášení. Pak rezignoval na všechny veřejné funkce. Dnešní starosta vesnice však jde v jeho stopách. Tedy cestou trvale udržitelného mírného rozvoje.

Zastupitelé Jindřichovic: Zbytečně nenasírat lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pávek

Na první pohled obyčejná vesnice. Oprýskané baráky a kostel, potok ohraničený vyzděným korytem, okolo louky. Nicméně první pohled na Jindřichovice pod Smrkem, obec s patnáctimilionovým rozpočtem, klame. Jde totiž o vesnici, kde se o šetrném přístupu k přírodě jen nežvaní.

Na kopci vyrábějí elektřinu dvě větrné elektrárny, v jednom z obecních domů sídlí kotelna na biomasu a v jedné části stojí nízkonákladové domky se zatravněnými střechami. Značka na příjezdu do obce připomíná válku s úřady známou jako vyhláška o zákazu vstupu úředníků na území obce.

OBRAZEM Jak se bydlí v pod smrkem


Žádný alternativní, ale přirozený život

„Ne alternativním, ale přirozeným způsobem tady žijeme. Pospolu s lidma a nenasírat je zbytečně," říká současný starosta Pavel Novotný. Z jeho zahrady je vidět na hobití domek herce a vyznavače filosofie středoamerických indiánů Toltéků Jaroslava Duška. Je postavený metodou superadobe, tedy obtáčením válce z pytloviny, který je naplněn směsí slámy, písku a jílu, dokola, z čehož vznikne domek ve tvaru jurty. Jednotlivé vrstvy těchhle pytlovinových jitrnic jsou zpevněny ostnatým drátem. Teď už s nahozenou jílovou fasádou a zastřešený, takže celkem zajímavá turistická atrakce.

„Vlastně pokračuju v tom, co před dvanácti lety nastartoval Petr Pávek, a rád. Já se tady narodil, tak jsem vždy řešil věci uvnitř obce. On byl spíš vizionář. Když poprvé promluvil o větrných elektrárnách, což byla tehdy úplná novota, tak se řada lidí rozchechtala. Vysvětlovali jsme jim, že to nebude rušit, nebude zabíjet ptáky. Postupně je ale smích přešel a začali věřit, že to má smysl," říká starosta, jenž býval policistou.

Obec má dva větší dluhy. Splácí větrné elektrárny a kotelnu na biomasu. S ní vytápí čtyři obecní budovy a místní domov důchodců. Platí měsíčně sedmnáct a půl tisíce, jako splátku úvěru, ale pětadvacet tisíc přitom dostanou od domova důchodců za dodávky tepla. Mezi místními se vtipkuje, že by se měla přijet podívat Kateřina Jacques, aby věděla, o co jde.

Vláda by se měla učit od dobrých vesnických hospodářů

„Na zvláštním fondu máme naškudlíno na tři čtvrtletní splátky úvěrů. Neutrácíme zbytečně a myslíme na zadní vrátka, což by se měl stát učit od podobných malých obcí. Všichni zastupitelé rozvažují každou větší investici. Úvěr by neměl budoucí generace zadlužit na desítky let. Proto nechceme vodovod. To by bylo drahé a raději každému dáme nevratnou dotaci patnáct tisíc korun na studnu a ještě patnáct bezúročně půjčíme," vysvětluje u obecního úřadu s dost potlučenou omítkou. Při volbách do zastupitelstva kandidují lidé spojení ve volebních sdruženích, to starostovo se jmenuje Jindřichovický patriot.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…