Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz napsal, že ministr Kalousek nejspíš sám bude prosazovat zákon o prokázání majetku. Stane se tak prý ve chvíli, až si jeho kumpáni vyperou peníze prostřednictvím Kalouskem vystavených státních dluhopisů.
Je prý naprosto neuvěřitelné, že nikdo neupozorní, že Kalouskovy dluhopisy jsou svým extrémním úrokem výhodné pro nakupující, ale nevýhodné pro stát. Je to tedy úžasná možnost legálně vyprat peníze vytunelované ze státního rozpočtu. Jarolím jen namátkou vyjmenovává miliardové investice na Ministerstvu obrany za Kalouskova náměstkování, restituční miliardy či sociální karty. To vše se nyní může „vyprat“ přes státní dluhopisy.
Celé prohlášení Tomáše Jarolíma ZDE. Následná reakce náměstka ministra Kalouska ZDE.
„Za takto vymyšlený trik bych ho pohnal k soudu nejen za tunelování státních peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale rovnou za vlastizradu,“ vzkazuje Jarolím ministrovi. Jenže poté, co skončil v politice, je pouhým obyčejným občanem, a tak si o tom může jen myslet své.
Na Jarolímova slova promptně zareagovalo ministerstvo financí zasláním vyjádření náměstka ministra financí Jana Gregora, ve kterém se píše: „Není možné vytrhávat z kontextu pouze malou část financování státního dluhu, ale musíme se podívat na celkové ukazatele.“ Je prý jednoznačně prokazatelné, že Česká republika v uplynulých třech letech uspořila na úrokových nákladech desítky miliard korun.
„Tím, že si stát otevírá další způsob financování dluhu, rizika diverzifikuje, a celkové riziko tudíž snižuje,“ vysvětlil Gregor.
Závěrem zdůrazňuje, že „pro spořící dluhopisy platí stejná opatření boje proti praní špinavých peněz, jako při každé jiné finanční transakci.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav