Zdravotnická poslankyně KSČM píše, kam jdou peníze z poplatků

08.08.2012 9:18 | Zprávy

Regulační poplatky, přímé platby nebo takzvané nadstandardy přispívají podle poslankyně a stínové ministryně KSČM pro zdravotnictví Soni Markové k rostoucí sociální diskriminaci a vzdalování pacientů od potřebné zdravotní péče. Píše to ve svém komentáři pro Haló noviny.

Zdravotnická poslankyně KSČM píše, kam jdou peníze z poplatků
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jedna z mnoha demonstrací proti zdravotní reformě, přímo pod okny ministra

Marková je přesvědčená, že regulační poplatky ztratily svůj původní účel. Místo toho, aby za ně bylo pořizováno něco užitečného pro pacienty, není vyloučeno, že jsou jejich pomocí hrazeny náklady na vodu, elektřinu, platy sester,platy uklízeček, nový televizor, nový počítač a podobně. Jejich používání je netransparentní.

Již dávno se prý přestal zdůrazňovat pseudoregulační účinek poplatků a naopak se pochvalně hovoří o ročním miliardovém přínosu k příjmům těch, kdo je vybírají. A ti je vybírají rádi a nenamítají nic ani proti jejich zvyšování, píše Marková. Vzniká tak podle ní dokonce poptávka lékařů nebo celého systému, aby pacienti platili tyto platby co nejvyšší.

Chtěli jsme konto na drahé operace, neprošlo to

"Pravicové vlády pod vedením ODS pokračují pod falešnou záminkou zneužívání a plýtvání ve své programové snaze snížit solidární příjmy do veřejného zdravotního pojištění a nahradit je penězi od samotných pacientů. Přitom systematicky vytvářejí podmínky nejen pro legalizaci tzv. šedé ekonomiky, ale nerespektují ani ekonomické zákony," píše rozhořčeně Marková.

Jeden z návrhů prý požadoval, aby se alespoň zřídilo speciální konto na placení drahých operací, které se v České republice zatím nedělají a pacienti si je musí hradit v cizině. To samozřejmě zatím realizováno nebylo. "To by se totiž muselo veřejně přiznat, že po zastropování zdravotního pojištění nejbohatších a zmrazení plateb za tzv. státní pojištěnce v době vlády Mirka Topolánka mají peníze od pacientů tyto příjmy nahradit!"

Je to proti etice

Kromě netransparentního využívání regulačních poplatků odsuzuje Marková také například úpravu, která umožňuje zvolit si svého operatéra za patnáctitisícový poplatek. Touto platbou se podle poslankyně vlastně legalizuje praxe "obálkových metod", tzv. všimného vkládaného do kapes lékařů.

"Skandální možnost ošetřování pacientů podle jejich příjmů je zcela v rozporu nejen s dosud platným právem na bezplatnou zdravotní péči garantovanou Listinou základních práv a svobod, ale i s etikou a morálkou," je přesvědčena Marková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…