Až dosud mohli brát lidé slova o zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty a následném dopadu na zdražení takřka veškerého zboží denní potřeby jako rétorická cvičení koaličních a opozičních poslanců ve sněmovně. Už za měsíc a týden to však začnou zakoušet na vlastní kůži. Zvýšení nižší sazby DPH z deseti na čtrnáct procent poznají hned od začátku roku v peněženkách úplně všichni.
Jako haléřové či maximálně korunové zdražení může vypadat nárůst cen u základních potravin vlivem zvýšení DPH (kilo chleba v průměru o korunu, litr trvanlivého mléka kolem 60 haléřů, deset vajec o korunu, kilo másla o pětikorunu a kilo vepřové o 3,50 Kč), ale je třeba vzít v úvahu tendenci obchodníků při úpravách cen zaokrouhlovat nahoru a také takřka každodenní nákup těchto potravin a pak už se halířové či korunové položky mění při nákupu potravin v měsíčním hospodaření domácností v desetikorunové až stokorunové nárůsty.
Lidé se prohnou kvůli energiím, dopravě, zdraží i školní obědy
Nejde ale jen o potraviny. Energetický regulační úřad už informoval o zdražení cen elektrické energie v průměru o 3,4 procenta s dodatkem, že záleží na jednotlivých dodavatelích a vývoji cen na energetické burze. Teplo by mělo podražit o 6 procent, plyn o 5 až 9 procent, vodné a stočné minimálně o 4 procenta jako dopad zvýšení DPH.
A dalo by se pokračovat. České dráhy se chystají změnit ceny jízdného už během prosince a také tady se zvýšení sazby DPH projeví. Zdražení neujedou ani motoristé, byť by se snažili sebevíc. Tedy alespoň ti, kteří jezdí po dálnicích, cena roční známky vzroste z 1200 na 1500 Kč, desetidenní z 250 na 390 Kč. Připravit se musejí i rodiče školáků na to, že zaplatí více za obědy ve školních jídelnách. Ceny by měly vzrůst z průměrných 27,50 Kč na 35 korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.