V pondělí se obrátilo 93 občanů České republiky (mimo jiné publicisté Bohumil Doležal a Leo Pavlát, spisovatelé Zbyněk Hejda, Ivan Klíma a Jáchym Topol) dopisem na významné politické představitele ČR. Například na premiéra a předsedu ODS Petra Nečase, prvního místopředsedu vlády a předsedu TOP09 Schwarzenberga či předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou.
Celý text dopisu si přečtěte ZDE
V petici občané vyzývají, aby oslovení zaujali jasné a jednoznačné stanovisko k tomu, co prohlásil prezident Zeman ve svém inauguračním projevu na adresu „podstatné části médií“. Prezidentovo stanovisko považují v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Svoboda a pluralita v médiích je podle nich totiž nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti. „Jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice,“ stojí v dopisu ústavním a politickým činitelům.
Redaktor Českého rozhlasu Petr Žantovský ale takové jednání odsoudil, s prezidentem Zemanem totiž souhlasí. Podle něj by byla chyba si myslet, že zmínka o novinářích vůbec nepatří do žánru inauguračního projevu, či mít spolu s Karlem Schwarzenbergem za to, že hodit novináře do jednoho koše s „poblázněnými fašizujícími bojůvkami a kmotry“ je přehnané.
Celý komentář Petra Žantovského si přečtěte ZDE
Žantovský míní, že se Zeman vymezil proti bezdůvodné osobní nevraživosti provázené metodickou nestoudností, a také jistě proti neskrývanému stranictví, s nímž se velká část českých médií přihlásila k podpoře jeho protikandidáta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno