Finanční půjčky do 5 000 korun patří mezi nejaktivněji nabízené produkty řady úvěrových společností. Nabídky lze vidět prakticky všude, na každém rohu. Přesto je třeba se mít na pozoru, a to hned z několika důvodů. Podle odborníků na finanční gramotnost, totiž představují pro spotřebitele značné riziko. Proč?
Hlavním důvodem je neaplikovatelnost zákona o spotřebitelském úvěru. To způsobuje, že dlužníci malých půjček jsou nedostatečně chránění. V důsledku toho pak nemají tyto zadlužené osoby mimo jiné ani možnost odstoupit od smlouvy – tedy bez toho, aby neplatily vysoké sankce.
Žena si bere malou půjčku nejčastěji mezi 35. a 45. rokem
Interní průzkum, jehož výsledky společnost KRUK Česká a Slovenská republika v těchto dnech zveřejnila, ukazuje také to, že nejčastěji po půjčce do této 5000 korun sahají ženy. A to ženy ve věku mezi 35 a 45 lety.
„Půjčka do 5 000 korun může být navíc zajištěna směnkou nebo šekem, díky čemuž se dlužná částka může značně navýšit. Zadlužené osoby také často podepíší biankosměnku, na které chybí vyplněné údaje. Věřitel pak vyplní na základě oprávnění, které mu dlužník udělil ve smlouvě o úvěru, významně vyšší částku se splatností ihned. Tato přemrštěná suma je následně odůvodněna například různými smluvními pokutami,“ popsala způsob, který se může stát téměř zničujícím, mluvčí společnosti KRUK, zabývající se pohledávkami, Alexandra Kostřicová.
Pozor na pasti, které půjčky na nízké částky skrývají. Jsou schopné roztočit spirálu dluhů
Jak dodala, volnější pravidla se na úvěrové společnosti vztahují dokonce i v případě propagace úvěrů do 5 000 korun. „Díky neaplikovatelnosti zákona o spotřebitelském úvěru, nemusí tyto společnosti v reklamě uvádět náležitosti v něm uvedené, v čemž je skryto pro spotřebitele další riziko. Mezi informace, které nemusí být uváděny, patří mj. roční procentuální sazba nákladů (RPSN), výpůjční úroková sazba, celková výše spotřebitelského úvěru či doba trvání spotřebitelského úvěru,“ doplnila ještě Kostřicová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová